Nesset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nesset (kthjellim).


Nesset
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nesset

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Eidsvåg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Rolf Jonas Hurlen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°39′V 8°7′L / 62.650°V 8.117°L / 62.650; 8.117 (Nesset)Koordinatat: 62°39′V 8°7′L / 62.650°V 8.117°L / 62.650; 8.117 (Nesset)
Sipërfaqja 1.046 km2
Popullsia 3.201 banorë 2004
Dendësia 3,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nessetgjelding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0216
Vendndodhja
Eidsvåg is located in Norvegjia
Eidsvåg
Eidsvåg
Nesset – harta_foto
www.nesset.kommune.no

Nesset është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1046 km² dhe popullsi 3201 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nesset – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]