Eide

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eide (kthjellim).


Eide
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Eide
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Arnfinn Storvik (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°55′V 7°22′L / 62.917°V 7.367°L / 62.917; 7.367 (Eide)Koordinatat: 62°55′V 7°22′L / 62.917°V 7.367°L / 62.917; 7.367 (Eide)
Sipërfaqja 152 km2
Popullsia 3.287 banorë 2004
Dendësia 21,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eidesokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0817
Eide is located in Norvegjia
Eide
Eide
Eide – harta_foto
www.eide.kommune.no

Eide është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 152 km² dhe popullsi 3287 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Eide – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]