Norddal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Norddal (kthjellim).


Norddal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Norddal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Valldal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Bjørn Inge Ruset (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°17′V 7°26′L / 62.283°V 7.433°L / 62.283; 7.433 (Norddal)Koordinatat: 62°17′V 7°26′L / 62.283°V 7.433°L / 62.283; 7.433 (Norddal)
Sipërfaqja 944 km2
Popullsia 1.845 banorë 2004
Dendësia 1,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Norddaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0819
Vendndodhja
Valldal is located in Norvegjia
Valldal
Valldal
Norddal – harta_foto
www.norddal.kommune.no

Norddal është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 944 km² dhe popullsi 1845 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Norddal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]