Giske

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Giske (kthjellim).


Giske
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Valderøy
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Knut Støbakk (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°33′V 6°6′L / 62.550°V 6.100°L / 62.550; 6.100 (Giske)Koordinatat: 62°33′V 6°6′L / 62.550°V 6.100°L / 62.550; 6.100 (Giske)
Sipërfaqja 40 km2
Popullsia 6.578 banorë 2004
Dendësia 164,45 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1430
Valderøy is located in Norvegjia
Valderøy
Valderøy
Giske – harta_foto
www.giske.kommune.no

Giske është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 40 km² dhe popullsi 6578 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Giske – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]