Herøy (Møre og Romsdal)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Herøy (kthjellim).


Herøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Herøy (Møre og Romsdal)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Fosnavåg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Arnulf Goksøyr (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°21′V 5°32′L / 62.350°V 5.533°L / 62.350; 5.533 (Herøy)Koordinatat: 62°21′V 5°32′L / 62.350°V 5.533°L / 62.350; 5.533 (Herøy)
Sipërfaqja 135 km2
Popullsia 8.338 banorë 2008
Dendësia 61,76 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Herøværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1612
Vendndodhja
Fosnavåg is located in Norvegjia
Fosnavåg
Fosnavåg
Herøy – harta_foto
www.heroy.kommune.no

Herøy është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 135 km² dhe popullsi 8338 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Herøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]