Vestnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vestnes (kthjellim).


Vestnes
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Vestnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Øyvind Uren (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°35′V 7°1′L / 62.583°V 7.017°L / 62.583; 7.017 (Vestnes)Koordinatat: 62°35′V 7°1′L / 62.583°V 7.017°L / 62.583; 7.017 (Vestnes)
Sipërfaqja 355 km2
Popullsia 6.389 banorë 2004
Dendësia 18 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vestnesing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1724
Vestnes is located in Norvegjia
Vestnes
Vestnes
Vestnes – harta_foto
www.vestnes.kommune.no

Vestnes është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 355 km² dhe popullsi 6389 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vestnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]