Stranda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Stranda (kthjellim).


Stranda
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Stranda
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Frank Sve (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°11′0″V 6°56′0″L / 62.18333°V 6.93333°L / 62.18333; 6.93333 (Stranda)Koordinatat: 62°11′0″V 6°56′0″L / 62.18333°V 6.93333°L / 62.18333; 6.93333 (Stranda)
Sipërfaqja 866 km2
Popullsia 4.546 banorë 2007
Dendësia 5,25 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Strandar ose Strander
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1939
Stranda is located in Norvegjia
Stranda
Stranda
Stranda – harta_foto
www.stranda.kommune.no

Stranda është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 866 km² dhe popullsi 4546 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Stranda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]