Aure (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Aure (kthjellim).


Aure
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Aure
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Hans G. Lauritzen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°16′V 8°36′L / 63.267°V 8.600°L / 63.267; 8.600 (Aure)Koordinatat: 63°16′V 8°36′L / 63.267°V 8.600°L / 63.267; 8.600 (Aure)
Sipërfaqja 644 km2
Popullsia 3.515 banorë 2007
Dendësia 5,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Aurgjelding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0425
Aure is located in Norvegjia
Aure
Aure
Aure – harta_foto
www.aure.kommune.no

Aure është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 644 km² dhe popullsi 3515 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Aure – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]