Vanylven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vanylven (kthjellim).


Vanylven
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vanylven

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Fiskåbygd
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jan Helgøy (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°3′V 5°41′L / 62.050°V 5.683°L / 62.050; 5.683 (Vanylven)Koordinatat: 62°3′V 5°41′L / 62.050°V 5.683°L / 62.050; 5.683 (Vanylven)
Sipërfaqja 385 km2
Popullsia 3.536 banorë 2004
Dendësia 9,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vanylving
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0940
Vendndodhja
Fiskåbygd is located in Norvegjia
Fiskåbygd
Fiskåbygd
Vanylven – harta_foto
www.vanylven.kommune.no

Vanylven është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 385 km² dhe popullsi 3536 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]