Midsund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Midsund (kthjellim).


Midsund
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Midsund

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Midsund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Helge Orten (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°42′V 6°46′L / 62.700°V 6.767°L / 62.700; 6.767 (Midsund)Koordinatat: 62°42′V 6°46′L / 62.700°V 6.767°L / 62.700; 6.767 (Midsund)
Sipërfaqja 95 km2
Popullsia 1.925 banorë 2004
Dendësia 20,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Midsunding ose Midsundværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1653
Vendndodhja
Midsund is located in Norvegjia
Midsund
Midsund
Midsund – harta_foto
www.midsund.kommune.no

Midsund është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 95 km² dhe popullsi 1925 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Midsund – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]