Gjemnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gjemnes (kthjellim).


Gjemnes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gjemnes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Batnfjordsøra
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Knut Sjømæling (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°54′V 7°55′L / 62.900°V 7.917°L / 62.900; 7.917 (Gjemnes)Koordinatat: 62°54′V 7°55′L / 62.900°V 7.917°L / 62.900; 7.917 (Gjemnes)
Sipërfaqja 382 km2
Popullsia 2.650 banorë 2004
Dendësia 6,94 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gjemnesing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0522
Vendndodhja
Batnfjordsøra is located in Norvegjia
Batnfjordsøra
Batnfjordsøra
Gjemnes – harta_foto
www.gjemnes.kommune.no

Gjemnes është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 382 km² dhe popullsi 2650 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gjemnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]