Arsène Wenger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arsène Wenger
Arsene Wenger JHayes (cropped).jpg
Wenger në 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëArsène Charles Ernest Wenger[1]
Data e lindjes (1949-10-22) 22 Tetor 1949 (71 vjeç)
Vendi i lindjesStrasbourg, Francë
Gjatësia1.91 m[2]
PozicioniMesfushor
Karriera në rini
1963–1969FC Duttlenheim
1969–1973Mutzig
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1969–1973Mutzig
1973–1975Mulhouse56(4)
1975–1978ASPV Strasbourg
1978–1981Strasbourg11(0)
Gjithsej67(4)
Ekipet e menaxhuara
1984–1987Nancy
1987–1994Monaco
1995–1996Nagoya Grampus Eight
1996–2018Arsenal
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Arsène Charles Ernest Wenger (Frëngjisht: [aʁsɛn vɛŋɡɛʁ]; lindur më 22 tetor 1949) është një trajner francez futbolli dhe ish futbollist profesionist. Ai ishte trajneri i klubit anglez Arsenal nga viti 1996 e deri në 2018, duke qënë trajneri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm në historinë e klubit. Kontributi i tij në futbolli anglez ndërmjet ndryshimeve në vëzhgimin e lojtarëve, stërvitjeve dhe dietave ringjalli Arsenalin dhe ndihmoi në globalizimin e sportit në shekullin e 21të.

I lindur në Strasbourg dhe i rritur në Duttlenheim nga një familje sipërmarrëse, Wenger iu prezantua futbolli nga babai i tij, trajneri i klubit lokal të fshatit. Pas një karriere modeste si futbollist, ku ai luajti për disa ekipe amatore, Wenger mori diplomën e trajnerit në vitin 1981. Pas një periudhe të pasuksesshme te Nancy që kulmoi me shkarkimin e tij në vitin 1987, Wenger u bashkua me AS Monacon; klubi fitoi kampionatin në vitin 1988. Në vitin 1991, Wenger udhëhoqi Monacon drejt triumfit në Coupe de France, por dështimi për të ruajtur titullin në sezonet e ardhshme solli largimin e tij nga klubi me mirëkuptim në vitin 1994. Ai ishte për një periudhë të shkurtër trajneri i Nagoya Grampus EightJ.League, duke fituar Kupën e Perandorit dhe Superkupën Japoneze gjatë qëndrimit të tij në Japoni.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Décret du 12 juillet 2002 portant promotion et nomination". Journal Officiel de la République Française (në frëngjisht). 2002 (163): 12078. 14 korrik 2002. PREX0205724D. Marrë më 11 janar 2019.
  2. ^ "Arsène Wenger: Manager" [Arsène Wenger: Trajner]. Eurosport Australia (në anglisht). Marrë më 9 janar 2019.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.