Jump to content

Tito Vilanova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tito Vilanova

Vilanova në 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFrancesc Vilanova Bayó
Datëlindja(1968-09-17)17 shtator 1968
VendlindjaBellcaire d'Empordà, Spanjë
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaBarcelonë, Spanjë
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
1984–1987Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1987–1988Barcelona C35(3)
1988–1990Barcelona B52(6)
1990–1992Figueres72(6)
1992–1995Celta26(1)
1995–1996Badajoz33(2)
1996–1997Mallorca10(0)
1997–1998Lleida21(3)
1998–2000Elche63(6)
2000–2001Gramenet28(2)
Gjithsej340(29)
Skuadra të menaxhuara
2003–2004Palafrugell
2007–2008Barcelona B (ndihmës)
2008–2012Barcelona (ndihmës)
2012–2013Barcelona
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Francesc "Tito" Vilanova Bayó (lindur më 17 shtator 1968 – 25 prill 2014) ishte një ish futbollist profesionist spanjoll dhe trajner.

Statistikat si trajner

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Ekipi Nga Rekordi[1]
N F B H G+ G- D %F
Barcelona 1 korrik 2012 18 dhjetor 2012[2] &0000000000000027.00000027 &0000000000000023.00000023 &0000000000000002.0000002 &0000000000000002.0000002 &0000000000000077.00000077 &0000000000000028.00000028 +49 &0000000000000085.19000085,19
6 janar 2013[2] 23 janar 2013[2] &0000000000000005.0000005 &0000000000000003.0000003 &0000000000000001.0000001 &0000000000000001.0000001 &0000000000000016.00000016 &0000000000000006.0000006 +10 &0000000000000060.00000060,00
1 prill 2013[2] 19 korrik 2013[3] &0000000000000013.00000013 &0000000000000008.0000008 &0000000000000003.0000003 &0000000000000002.0000002 &0000000000000028.00000028 &0000000000000017.00000017 +11 &0000000000000061.54000061,54
Gjithsej &0000000000000045.00000045 &0000000000000034.00000034 &0000000000000006.0000006 &0000000000000005.0000005 &0000000000000121.000000121 &0000000000000051.00000051 +70 &0000000000000075.56000075,56
  1. ^ "FC Barcelona" (në gjermanisht). kicker. Marrë më 25 prill 2014.
  2. ^ a b c d "FC Barcelona » Manager history". Worldfootball. Marrë më 25 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tito Vilanova: Barcelona manager steps down through ill health" (në anglisht). BBC Sport. 19 korrik 2013. Marrë më 19 korrik 2013.