Henk Ten Cate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hendrik Willem ten Cate (lindur më 9 dhjetor 1954) është një menaxher holandez i futbollit dhe ish-lojtar profesionist. Në sezonin 2005–06, ai ishte asistent i Frank Rijkaard në Barcelona kur skuadra fitoi titujt UEFA Champions League dhe La Liga .  Më pas ai shërbeu si menaxher i Ajax deri në tetor 2007 dhe fitoi tre trofe për klubin holandez.

Ten Cate iu bashkua Chelseat më 11 tetor 2007 si ndihmës menaxher, por dha dorëheqjen pas humbjes në finalen e Ligës së Kampionëve të UEFA-s 2008, më 29 maj 2008, vetëm 5 ditë pas largimit të menaxherit Avram Grant.