Dunga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dunga
Aecio Neves e Dunga - 17-06-2008 (8368243127) (cropped).jpg
Dunga me Brazilin në 2008
Të dhënat personale
Emri i plotëCarlos Caetano Bledorn Verri
Data e lindjes (1963-10-31) 31 Tetor 1963 (57 vjeç)
Vendi i lindjesIjuí, Brazil
Gjatësia1,76 m (5 ft 9+12 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1980–1984Internacional10(0)
1984–1985Corinthians13(1)
1985–1987Santos16(1)
1987Vasco da Gama17(1)
1987–1988Pisa23(2)
1988–1992Fiorentina124(8)
1992–1993Pescara23(3)
1993–1995VfB Stuttgart54(7)
1995–1998Júbilo Iwata99(16)
1999–2000Internacional20(3)
Gjithsej377(42)
Ekipi kombëtar
1987–1998Brazili91(6)
Ekipet e menaxhuara
2006–2010Brazili
2008Brazili U23
2012–2013Internacional
2014–2016Brazili
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Dunga (lindur më 31 Tetor 1963) është një ish-futbollist brazilian.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin brazilian ka luajtur 91 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Brazil.svg Brazili
Vite Ndeshje Gola
1987 4 1
1988 0 0
1989 15 0
1990 6 1
1991 0 0
1992 0 0
1993 13 1
1994 13 1
1995 14 1
1996 0 0
1997 17 1
1998 9 0
Gjithsej 91 6

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]