Jump to content

Roberto Carlos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roberto Carlos

Roberto Carlos me Fenerbahçen në 2007
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRoberto Carlos da Silva Rocha[1]
Datëlindja (1973-04-10) 10 prill 1973 (51 vjeç)
VendlindjaGarça, São Paulo, Brazil
Gjatësia1.68 m (5 ft 6 in)[1]
PozicioniMbrojtës i majtë
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1991–1993União São João0(0)
1992Atlético Mineiro (huazim)3(0)
1993–1995Palmeiras44(3)
1995–1996Internazionale30(5)
1996–2007Real Madrid370(47)
2007–2009Fenerbahçe65(6)
2010–2011Corinthians35(1)
2011–2012Anzhi Makhachkala25(4)
2015Delhi Dynamos3(0)
Gjithsej575(65)
Karriera ndërkombëtare
1992–2006[2]Brazili125(11)
Skuadra të menaxhuara
2012Anzhi Makhachkala (trajner)
2013–2014Sivasspor
2015Akhisar Belediyespor
2015Delhi Dynamos
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Roberto Carlos da Silva Rocha (lindur më 10 prill 1973), njohur më mirë si Roberto Carlos, është një ish futbollist profesionist brazilian. Ai filloi karrierën në Brazil si sulmues por më pas u zhvendos si mbrojtës i majtë, një pozicion ku ai luajti deri në fund të karrierës; ai është përshkruan si mbrojtësi i majtë më sulmues në historinë e lojës.[3] Carlos është konsideruar si një nga mbrojtësit e majtë më të mirë të historisë.[4][5]

Në nivel klubesh, ai u bashkua me Real Madridin në vitin 1996 ku luajti në mënyrë të suksesshme për 11 sezone, duke luajtur 584 ndeshje në të gjitha kompedicionet ku shënoi edhe 71 gola. Me klubin ai fitoi dy tituj të La Ligas dhe tre herë UEFA Ligën e Kampioneve. Në prill 2013, ai u emërua nga Marca në formacionin me të mirë të lojtarëve të huaj të Real Madridit.[6] Carlos deklaroi tërheqjen nga futbolli në gusht 2012 në moshën 39 vjeçare.[7]

Roberto Carlos filloi të luante me kombëtaren braziliane në vitin 1992. Ai ka luajtur në tre edicione të Kupës së Botës, duke ndihmuar ekipin të arrinte finalen e vitit 1998 në Francë; ai gjithashtu kontriboi në fitoren e turnamentit në vitin 2002. Me 125 ndeshje të luajtura, Carlos është lojtari i dytë në historinë e Brazilit për numrin e ndeshjeve të luajtura.[8]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shoqata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e tij si një lojtar futbolli profesional filluar në Palmeiras klubi brazilian Sao Paulo dhe União São João. Në vitin 1995 ai shkoi në Evropë, Inter Milan, por këtu ai nuk u përdor për pozicionin e saj të duhur në të majtën prapa.

Në vitin 1996 ai u transferua në Real Madrid kështu. Roberto Carlos Real fitoi me tre UEFA Liga e Kampionëve (1998, 2000 dhe 2002), dy pasuese Kupat e Botës (1998 dhe 2002) dhe spanjisht katër herë kampionatin (1997, 2001, 2003 dhe 2007).

Për sezonin 2007/08 ai u transferua në Fenerbahçe në Super Lig turk, ku ai nënshkroi një dy-kontratë vit me një opsion për një vit tjetër. Në Fenerbahçe, ai do të fitojnë një vit 4 milion euro. Qëllimi i tij i parë për Fenerbahçe, ai shënoi në 25 gusht 2007 me një të kryesuar kundër Sivasspor. Ky ishte qëllimi i kryesuar tretë të karrierës së tij pro.[1] Më 17 shtator 2008 ai bëri 115 e tij Luajnë në Ligën e Kampionëve UEFA dhe e vuri në një rekord të ri lojëra. Ai zgjatur kontratën e tij me Fenerbahçe në shtator 2008 deri në fillim të gushtit 2010 kur ai mori opsionin për një vit tjetër.[2]

Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërmjet viteve 1992 dhe 2006, Roberto Karlos ka luajtur në ekipin kombëtar brazilian. Dy ditë pas nisjes së ekipit brazilian nga Kupa Botërore 2006 në Gjermani, ai njoftoi dorëheqjen e tij. Në total ai luajti 125 ndeshje dhe shënoi njëmbëdhjetë gola. Së bashku me Cafu, ai është i vetmi lojtar i cili qëndronte në gjashtë finale (Copa America 1995, 1997 dhe 1999 Kupën e konfederata në vitin 1997 dhe Kupa e Botës 1998 dhe 2002), edhe pse ai ishte vetëm katër (Cafu fitoi pesë).

Speciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vetëm 168 centimetra i gjatë me lojtarët perimetër prej 58 cm kofshë është i njohur veçanërisht për të fuqishme të tij fillon të lirë. Për të gjatë që zhvilloi me 155 km/h rekordin botëror jozyrtar për shtënë më të vështira në futboll para braziliane, kjo është Heberson Ronny Furtado de Araújo, me 212 km/h ishte në sezonin 2008/2009 tejkaluar. [3] goditje legjendar e tij të lirë në 3 qershor 1997FrancëTournoi de 21 Minutes kundër Francës. Ul topin me një perspektivë të madhe dhe përveç një trajektore të pabesueshme për të habitur portierin Fabien Barthez frëngjisht në qoshe larg drejtë.

Sukseset / Titulli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një lojtar kombëtare

 • World Champion: 2002
 • Copa América: 1997, 1999
 • Confed Cup: 1997
 • Medaljen e bronxit në turneun olimpik të futbollit: 1996

Me klube

 • Spanjisht League: 1997, 2001, 2003, 2007
 • Spanish Super Cup: 1998, 2001, 2003
 • UEFA Liga e Kampionëve: 1998, 2000, 2002
 • European Super Cup: 2002
 • Kupa e Botës: 1998, 2002
 • Kampionati Brazilian: 1993, 1994
 • Turkish Super Cup: 2007, 2009
 • Golden Foot: 2008

Awards

 • Klubi i Futbollit Kampionati Awards mbrojtës i Vitit: 2002, 2003
 • 100 FIFA
 • Golden Foot: 2008

Privat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roberto Carlos ka 7 fëmijë (Roberta, Giovanna, Roberto Carlos, Jr, Luca, Carlos Eduardo, Christopher dhe Rececca). Më 2 gusht 2005 Roberto Karlos betuar betimin në Kushtetutë spanjisht, dhe ka që nga kombësi spanjolle. Megjithatë, ai gjithashtu mbajti pasaportën e tij braziliane në mënyrë që të vazhdojë të luajë në ekipin kombëtar të vendit të tij të lindjes.

Kuotat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Andi Brehme për Roberto Karlos : "anët nga jashtë, Roberto Carlos dhe Cafu ku specialiteti i saj."
 • "Me Roberto Carlos, ata kanë një të mirë Offensivverteidiger botë. Ai ka dobësi në mbrojtje, por është një shënues i rrezikshëm qëllim."
 • Antonio Cabrini : "Roberto Carlos është një sulmues në fshehje, nga midfield në zonën e kundërshtarit për dënim, ai është fantastike."
 • Günter Netzer : "Kur është fjala për Linksfüßer më të mirë, atëherë lejohet të bjerë vetëm një emër : Roberto Carlos. Ai është lënë me çdo gjë : të shtënat mprehtë, flanks, fit, etj."

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lista e lojtarëve të futbollit me të paktën 100 caps
 • 100 FIFA

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura fd.eu
 2. ^ "Roberto Carlos – Century of International Appearances". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Most Bonito". The New York Times. Marrë më 4 qershor 2006. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Greatest Ever: Football: Top Ten Left-Backs Of All Time". Bleacher Report. Marrë më 11 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Brazil soccer legend Roberto Carlos to have life celebrated at Riverside". Daily Telegraph. Marrë më 11 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "The best foreign eleven in Real Madrid's history". Marca.com. Marrë më 12 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Roberto Carlos retirement confirmed" Arkivuar 19 nëntor 2015 tek Wayback Machine. FIFA. Marrë më 2 qershor 2014
 8. ^ “Appearances for Brazil National Team”. Rsssf.com. Marrë më 12 qershor 2018

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]