Jump to content

Clube Atlético Mineiro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Clube Atlético Mineiro (Portugali brazilian: [klubi atlɛtʃiku minejɾu]), i njohur zakonisht si Atlético Mineiro ose Atlético, dhe në mënyrë kolokale si Galo (galo), "Rooster"), është një klub profesional me bazë në Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil. Ekipi garon në Campeonato Brasileiro Série A, niveli i parë i futbollit brazilian, si dhe në Campeonato Mineiro, ligën e nivelit më të lartë të Minas Gerais.

Atlético Mineiro është klubi më i vjetër aktiv i futbollit në Minas Gerais, i themeluar më 25 mars 1908 nga njëzet e dy studentë nga Belo Horizonte.[1][2] Pavarësisht se ka themelues liberalë, klubi u hap dyert lojtarëve të çdo klase sociale, duke u formuar si një "klub i popullit",[3][4][5] dhe duke u bërë një nga më të mbështeturit në Brazil.[6] Nuskë e klubit, një gjel, është lidhur fuqishëm me Atlético që nga futja e tij në vitet 1930. Gjatë viteve, fjala galo (portugalisht për "gjel") u bë një nofkë e zakonshme për vetë klubin. Kit i rregullt i shtëpisë së ekipit përfshin këmisha me ngjyrë të zezë dhe të bardhë, me pantallona të shkurtra të zeza dhe çorape të bardha.

Atlético ka fituar Kampionatin Mineiro një rekord 44 herë. Në nivel kombëtar, klubi ka fituar Campeonato Brasileiro një herë dhe ka përfunduar në vendin e dytë në pesë raste. Atlético ka fituar edhe një Copa do Brasil, një Copa dos Campeões Estaduais dhe Copa dos Campeões Brasileiros.[7][8] Në futbollin ndërkombëtar të klubit, Atlético ka fituar Copa Libertadores dhe Recopa Sudamericana një herë, dhe një rekord dy Copa CONMEBOL; Ekipi ka arritur edhe tre finalet e tjera kontinentale. Klubi ka konkurruar edhe në sporte të tjera gjatë gjithë historisë së saj, ndërsa departamenti futsal u bë veçanërisht i dukshëm.

Klubi luan shumica e ndeshjeve të tij në shtëpi në Independência, ndërsa Mineirão - baza e klubit për shumicën e historisë së saj - përdoret si shtëpia e Galo në ndeshje të rëndësishme dhe të frekuentimit.[9] Atlético ka një rivalitet të gjatë ndër-qytet me Cruzeiro, me ndeshjet mes dy ekipeve të referuara si Classeico Mineiro. Klubi gjithashtu mban një rivalitet lokal me América Mineiro dhe një ndërshtetërore me Flamengo. Atlético ka markën e tetë më të vlefshme në Brazil, në vlerë prej 515.5 milionë euro (143 milion €) nga 2016 dhe renditet e shtata në vend në drejtim të qarkullimit, duke gjeneruar 244.6 milionë dollarë (62.2 milionë euro) në vitin 2015.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Atlético – História – Fundação". Clube Atlético Mineiro. Marrë më 20 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Villa Nova A.C. completa 108 anos de história" [Villa Nova A.C. completes 108 years of history]. CBF. 28 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2016. Marrë më 14 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Os Grandes Clubes" [The Big Clubs]. Placar. Nr. 1097. Abril. tetor 1994. fq. 14. Marrë më 2 tetor 2015 – nëpërmjet Google Books. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Guerrilha à Mineira" [Mineiro-style Guerrilla]. Placar. Nr. 406. Abril. 3 shkurt 1978. fq. 14. Marrë më 2 tetor 2015 – nëpërmjet Google Books. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Delaney, James (10 shkurt 2015). "Jonathan Reis: the man who would be king". World Soccer (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2015.
  6. ^ "Pesquisa mostra queda em torcidas de Fla e SP; Atlético-MG ultrapassa rival" [Survey shows decrease in Fla and SP supporters; Atlético Mineiro surpasses rival]. UOL Esporte. 27 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2016. Marrë më 22 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Arruda, Marcelo; Azeredo, Paulo (29 mars 2008). "Copa dos Campeões Estaduais 1936". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF) (në anglisht). Marrë më 20 gusht 2015.
  8. ^ Cruz, Santiago; Freati, Claudio (31 gusht 2014). "I Torneio dos Campeões Brasileiros 1978". RSSSF. Marrë më 20 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Martins, Victor (19 qershor 2015). "Dúvida polêmica está de volta ao Atlético-MG. Independência ou Mineirão?" [Controversial doubt comes back to Atlético Mineiro: Independência or Mineirão?]. UOL Esporte. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2015. Marrë më 11 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)