Márcio Amoroso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Márcio Amoroso
Të dhënat personale
Emri i plotëMárcio Amoroso
Data e lindjes (1974-07-05) 5 Korrik, 1974 (46 vjeç)
Vendi i lindjesBrasília, Brazili
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1992–1996Guarani39(28)
1992–1993Verdy Kawasaki0(0)
1996Flamengo16(6)
1996–1999Udinese86(39)
1999–2001Parma39(11)
2001–2004Borussia Dortmund59(28)
2004–2005Málaga29(5)
2005São Paulo22(12)
2006Milan4(1)
2006–2007Corinthians15(3)
2007Grêmio6(0)
2008Aris Thessaloniki12(2)
2009Guarani23(4)
Ekipi kombëtar
1995–2003Flag of Brazil.svg Brazili19(9)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Márcio Amoroso (lindur më 5 Korrik 1974) është një ish-futbollist brazilian.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin brazilian ka luajtur 19 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Brazil.svg Brazili
Vite Ndeshje Gola
1995 1 0
1996 0 0
1997 0 0
1998 1 2
1999 10 7
2000 3 0
2001 0 0
2002 1 0
2003 3 0
Gjithsej 19 9

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]