5 Korrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

5 korriku është dita e 186-të e kalendarit gregorian (dita e 187-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 179 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Qershori · Korriku · Gushti
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1687Isak Njuton botoi "Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica" (Parimet Matematike të Filozofisë Natyrore).
 • 1804 – Autori amerikan, Nathaniel Hawthorne, lindi në Salem të Massachusettsit.
 • 1908 - Kuvendi i Ferizajt
 • 1946 – Filipinet fituan pavarësinë.
 • 1958Karol Wojtyla, që më vonë do të bëhej Papa Gjon Pali i Dytë, u caktua peshkop ndihmës në Krakow, në vendlindjen e tij, Poloni.
 • 1960 – Ylli i 50-të iu shtua flamurit amerikan për ta përfaqësuar shtetin e ri, Hawain.
 • 1966 – Presidenti Lyndon B. Johnson e ktheu në ligj Aktin për Lirinë e Informacioneve.
 • 1976 – Komandosët izraelitë ndërmorën operacionin “Entbebe” në Uganda, duke shpëtuar pothuajse të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhin e një aeroplani të “Air Francë” që ishte marrë nga rrëmbyesit palestinezë.
 • 1987Klaus Barbie, ish-shefi i Gestapos, i njohur si “Kasapi i Lyonit” u shpall fajtor nga një gjykatë franceze për krime kundër njerëzimit dhe u dënua me burgim të përjetshëm.
 • 1990 - pushteti serb okupon RTV e Prishtinës dhe e mbyll atë. Të gjithë puntorët shqiptar të RTP i largon nga puna.
 • 1994 - pas 27 viteve Jaser Arafat kthehet në Palestinë dhe paralajmëron krijimin e shtetit të pavarur Palestinez.
 • 2001- Qevria e Maqedonisë dhe kryengritësit shqiptarë arrijnë marrëveshjen për paqë.Me këtë marrëveshje u arrit të ndërprehet konflikti, i cili u nënshkrua më 13 gusht në Ohër.
 • 2009 – Kurora e Statujës së Lirisë u rihap për turistët për herë të parë që nga sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1987 - Vexhi Buharaja, studjues orientalist, përkthyes shqiptar

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]