Jump to content

Capocannoniere

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Capocannoniere
Gunnar Nordahl, duke fituar titullin Capocannoniere pesë herë, është pluricapocannoniere i Serie A, duke luajtur me Milanin.
PërshkrimiLojtarin që shënon më shumë gola në një sezon të Serie A
ShtetiItali
Prezantuar ngaSerie A
Çmimi i parë1923–24
Currently held byMauro Icardi & Ciro Immobile
Më shumë çmimeGunnar Nordahl (5)

Capocannoniere (Italisht:[ˌkapo.kanːoˈnjɛːre]) është një çmim që i jepet golashënuesit më të mirë në një sezon të Serie A italiane. Titulli aktualisht mbahet nga Mauro Icardi dhe Ciro Immobile, që shënuan secili 29 gola respektivisht për Interin dhe Lazionsezonin 2017–18.

Numri më i madh i golave të fituar këtë çmim është 36; këtë shifër e kanë arritur dy lojtarë: Gino Rossetti për Torinon në sezonin 1928–29 dhe Gonzalo Higuaín për Napolin në sezonin 2015–16. Ferenc Hirzer, Julio Libonatti dhe Gunnar Nordahl renditen në vendin e tretë për këtë rekord; ata të tre shënuan 35 gola respektivisht për Juventusin, Torinon dhe Milanin.

Gunnar Nordahl i Milanit ka fituar çmimin pluricapocannoniere, me pesë suksese në sezonet 1949–50, 1950–51, 1952–53, 1953–54 dhe 1954–55, më shumë se çdo lojtar tjetër në historinë e kampionatit italian.[1]

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prima Divisione/Divisione Nazionale/Serie A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Lojtari(ët) Kombësia Klubi(et) Gola[2]
1923–24 Heinrich Schönfeld Austria Austria Torino 22
1924–25 Mario Magnozzi  Italy Livorno 19
1925–26 Ferenc Hirzer  Hungary Juventus 35
1926–27 Anton Powolny Austria Austria Internazionale 22
1927–28 Julio Libonatti Argjentina Argjentina/ Italy Torino 35
1928–29 Gino Rossetti  Italy Torino 36
1929–30 Giuseppe Meazza  Italy Ambrosiana-Inter 31
1930–31 Rodolfo Volk  Italy Roma 29
1931–32 Angelo Schiavio
Pedro Petrone
 Italy
Uruguaji Uruguaji
Bologna
Fiorentina
25
1932–33 Felice Borel  Italy Juventus 29
1933–34 Felice Borel  Italy Juventus 31
1934–35 Enrique Guaita Argjentina Argjentina/ Italy Roma 28
1935–36 Giuseppe Meazza  Italy Ambrosiana-Inter 25
1936–37 Silvio Piola  Italy Lazio 21
1937–38 Giuseppe Meazza  Italy Ambrosiana-Inter 20
1938–39 Ettore Puricelli
Aldo Boffi
Uruguaji Uruguaji/ Italy
 Italy
Bologna
Milan
19
1939–40 Aldo Boffi  Italy Milan 24
1940–41 Ettore Puricelli Uruguaji Uruguaji/ Italy Bologna 22
1941–42 Aldo Boffi  Italy Milan 22
1942–43 Silvio Piola  Italy Lazio 21
1943–45 Nuk është dhënë N/A N/A N/A
1945–46 Guglielmo Gabetto  Italy Torino 22
1946–47 Valentino Mazzola Italia Italia Torino 29
1947–48 Giampiero Boniperti Italia Italia Juventus 27
1948–49 István Nyers  Hungary Internazionale 26
1949–50 Gunnar Nordahl Suedia Suedia Milan 35
1950–51 Gunnar Nordahl Suedia Suedia Milan 34
1951–52 John Hansen Danimarka Danimarka Juventus 30
1952–53 Gunnar Nordahl Suedia Suedia Milan 26
1953–54 Gunnar Nordahl Suedia Suedia Milan 23
1954–55 Gunnar Nordahl Suedia Suedia Milan 27
1955–56 Gino Pivatelli Italia Italia Bologna 29
1956–57 Dino da Costa  Brazili/Italia Italia Roma 22
1957–58 John Charles  Uellsi Juventus 28
1958–59 Antonio Valentín Angelillo Argjentina Argjentina/Italia Italia Internazionale 33
1959–60 Omar Sívori Argjentina Argjentina/Italia Italia Juventus 28
1960–61 Sergio Brighenti Italia Italia Sampdoria 27
1961–62 José Altafini
Aurelio Milani
 Brazili/Italia Italia
Italia Italia
Milan
Fiorentina
22
1962–63 Harald Nielsen
Pedro Manfredini
Danimarka Danimarka
Argjentina Argjentina
Bologna
Roma
19
1963–64 Harald Nielsen Danimarka Danimarka Bologna 21
1964–65 Sandro Mazzola
Alberto Orlando
Italia Italia
Italia Italia
Internazionale
Fiorentina
17
1965–66 Luis Vinicio  Brazili Vicenza 25
1966–67 Gigi Riva Italia Italia Cagliari 18
1967–68 Pierino Prati Italia Italia Milan 15
1968–69 Gigi Riva Italia Italia Cagliari 21
1969–70 Gigi Riva Italia Italia Cagliari 21
1970–71 Roberto Boninsegna Italia Italia Internazionale 24
1971–72 Roberto Boninsegna Italia Italia Internazionale 22
1972–73 Giuseppe Savoldi
Paolino Pulici
Gianni Rivera
Italia Italia
Italia Italia
Italia Italia
Bologna
Torino
Milan
17
1973–74 Giorgio Chinaglia Italia Italia Lazio 24
1974–75 Paolino Pulici Italia Italia Torino 18
1975–76 Paolino Pulici Italia Italia Torino 21
1976–77 Francesco Graziani Italia Italia Torino 21
1977–78 Paolo Rossi Italia Italia Vicenza 24
1978–79 Bruno Giordano Italia Italia Lazio 19
1979–80 Roberto Bettega Italia Italia Juventus 16
1980–81 Roberto Pruzzo Italia Italia Roma 18
1981–82 Roberto Pruzzo Italia Italia Roma 15
1982–83 Michel Platini  Franca Juventus 16
1983–84 Michel Platini  Franca Juventus 20
1984–85 Michel Platini  Franca Juventus 18
1985–86 Roberto Pruzzo Italia Italia Roma 19
1986–87 Pietro Paolo Virdis Italia Italia Milan 17
1987–88 Diego Maradona Argjentina Argjentina Napoli 15
1988–89 Aldo Serena Italia Italia Internazionale 22
1989–90 Marco van Basten Holanda Milan 19
1990–91 Gianluca Vialli Italia Italia Sampdoria 19
1991–92 Marco van Basten Holanda Milan 25
1992–93 Giuseppe Signori Italia Italia Lazio 26
1993–94 Giuseppe Signori Italia Italia Lazio 23
1994–95 Gabriel Batistuta Argjentina Argjentina Fiorentina 26
1995–96 Igor Protti
Giuseppe Signori
Italia Italia
Italia Italia
Bari
Lazio
24
1996–97 Filippo Inzaghi Italia Italia Atalanta 24
1997–98 Oliver Bierhoff Gjermania Gjermania Udinese 27
1998–99 Márcio Amoroso  Brazili Udinese 22
1999–2000 Andriy Shevchenko Ukraina Ukraina Milan 24
2000–01 Hernán Crespo Argjentina Argjentina Lazio 26
2001–02 David Trezeguet
Dario Hübner
 Franca
Italia Italia
Juventus
Piacenza
24
2002–03 Christian Vieri Italia Italia Internazionale 24
2003–04 Andriy Shevchenko Ukraina Ukraina Milan 24
2004–05 Cristiano Lucarelli Italia Italia Livorno 24
2005–06 Luca Toni Italia Italia Fiorentina 31
2006–07 Francesco Totti Italia Italia Roma 26
2007–08 Alessandro Del Piero Italia Italia Juventus 21
2008–09 Zlatan Ibrahimović Suedia Suedia Internazionale 25
2009–10 Antonio Di Natale Italia Italia Udinese 29
2010–11 Antonio Di Natale Italia Italia Udinese 28
2011–12 Zlatan Ibrahimović Suedia Suedia Milan 28
2012–13 Edinson Cavani Uruguaji Uruguaji Napoli 29
2013–14 Ciro Immobile Italia Italia Torino 22
2014–15 Mauro Icardi
Luca Toni
Argjentina Argjentina
Italia Italia
Internazionale
Hellas Verona
22
2015–16 Gonzalo Higuaín Argjentina Argjentina Napoli 36
2016–17 Edin Džeko Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Roma 29
2017–18 Mauro Icardi
Ciro Immobile
Argjentina Argjentina
Italia Italia
Internazionale
Lazio
29

Sipas lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rend Lojtari Klubi Shteti Tituj Sezone
1 Gunnar Nordahl Milan Suedia Suedia 5 1949–50, 1950–51, 1952–53, 1953–54, 1954–55
2 Giuseppe Meazza Internazionale Italia Italia 3 1929–30, 1935–36, 1937–38
2 Aldo Boffi Milan Italia Italia 3 1938–39, 1939–40, 1941–42
2 Gigi Riva Cagliari Italia Italia 3 1966–67, 1968–69, 1969–70
2 Paolo Pulici Torino Italia Italia 3 1972–73, 1974–75, 1975–76
2 Roberto Pruzzo Roma Italia Italia 3 1980–81, 1981–82, 1985–86
2 Michel Platini Juventus  Franca 3 1982–83, 1983–84, 1984–85
2 Giuseppe Signori Lazio Italia Italia 3 1992–93, 1993–94, 1995–96

Sipas klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Capocannoniere është fituar 17 herë nga lojtarët e Milanit, me fituesin më të fundit që është Zlatan Ibrahimović në vitin 2012
Rend Klubi Tituj
1ri Milan 17
2ti Internazionale 14
3ti Juventus 13
4ti Torino 10
5ti Roma 9
5ti= Lazio 9
7ti Bologna 7
8ti Fiorentina 5
9ti Udinese 4
10ti= Cagliari 3
10ti= Napoli 3
12ti= Sampdoria 2
12ti= Vicenza 2
12ti= Livorno 2
15ti= Atalanta 1
15ti= Bari 1
15ti= Piacenza 1
15ti= Hellas Verona 1

Sipas shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argentines janë fituesit më të shpeshtë të çmimit Capcannoniere, me fituesin më të fundit që është Mauro Icardi i Interit në vitin 2018
Shteti Lojtarët
Italia Italia 68
Argjentina Argjentina 11
Suedia Suedia 7
 Brazili 4
 Franca 4
Uruguaji Uruguaji 4
Danimarka Danimarka 3
Austria Austria 2
Holanda Holanda 2
Hungaria Hungaria 2
Ukraina Ukraina 2
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 1
Gjermania Gjermania 1
 Uellsi 1

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Serial-scoring Swede who inflamed Milan" [Shënuesi serial suedez i cili përflaki Milanin] (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 4 shtator 2013.
  2. ^ "Italy - Serie A Top Scorers" [Italia - Shënuesit më të mirë të Serie A] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 4 shtator 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]