Ezgjan Alioski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ukro-Maki (17).jpg
Alioski duke luajtur Maqedoninë në ndeshjen e Eliminatoreve për Kampionatin Evropian të Futbollit 2016 në tetor 2014 kundër Ukrainës
Të dhënat personale
Emri i plotëEzgjan Alioski
Data e lindjes (1992-12-02) 2 Dhjetor 1992 (28 vjeç)
Vendi i lindjesPërlep, Republika e Maqedonisë
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniMbrojtës i majtë, anësor i djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualLugano
Numri7
Karriera në rini
0000–2010Young Boys
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010–2013Young Boys B57(4)
2013Schaffhausen (huazim)10(0)
2013–2016Schaffhausen58(4)
2016Lugano (huazim)16(3)
2016–Lugano4(3)
Ekipi kombëtar
2010–2011Maqedonia U-196(0)
2013–2014Maqedonia U-2110(0)
2013–Maqedonia7(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12 gusht 2016.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 5 shtator 2016

Ezgjan Alioski ose Ezgjan Aliu (lindur më 12 shkurt 1992) është futbollist shqiptar nga Maqedonia, i cili luan si anësor i djathtë për Lugano.

Golat ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

International goals by date, venue, cap, opponent, score, result and competition
No. Data Vendi Numri Kundërshtari Shënoji Rezultati Gara
1 5 shtator 2016 Stadiumi "Loro Boriçi", Shkodër, Shqipëri 7 Flag of Shqipëria Shqipëria 1–1 [1] 1–2 2018 FIFA World Cup qualification

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Profili i Ezgjan Alioski në Soccerway

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. REDIRECT Stampa:En