Jump to content

Haris Seferović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Haris Seferović

Seferović duke u trajnuar me Zivcrën2018 FIFA Kupa e Botës
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHaris Seferović[1]
Datëlindja22 shkurt 1992
VendlindjaSursee, Zvicra
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Benfica
Numri14
Karriera me të rinjtë
1999–2004Sursee
2004–2007FC Luzern
2007–2009Grasshopper
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2010Grasshopper3(0)
2010–2013Fiorentina8(0)
2011–2012Neuchâtel Xamax (huazim)10(2)
2012U.S. Lecce (huazim)5(0)
2013Novara Calcio (huazim)18(10)
2013–2014Real Sociedad24(4)
2014–2017Eintracht Frankfurt86(16)
2017–S.L. Benfica47(25)
Karriera ndërkombëtare
2007–2010Zvicra U1711(9)
2010–2011Zvicra U1912(8)
2011–2012Zvicra U2111(3)
2013–Zvicra59(17)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Haris Seferović (lindi më 22 shkurt 1992) është futbollistë zviceran me prejardhje boshnjake [3][4][5] i cili luan për Benfica dhe për kombëtaren zvicerane.

Seferović bëri debutimin profesional për Grasshopper në prill 2009; menjëherë pas kësaj, në janar 2010, ai u nënshkrua nga klubi italian Fiorentina. Sidoqoftë, më së shumti kaloi në huazim në klubin Novara CalcioSerie B, pastaj u transferua në klubin spanjoll Real Sociedad më 2013. Një vit më vonë, ai u bashkua klubit gjerman Eintracht Frankfurt, me të cilën kaloi tre sezone para se të transferohet në klubin portugezë Benfica.

Ai përfaqëson Zvicrën që nga viti 2013, Seferović përfaqësoi Zvicrën në 2014 FIFA Kupa e Botës,[6] UEFA Euro 2016 dhe 2018 FIFA Kupa e Botës.

Karriera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seferović filloi karrierën e tij më 1999 në skuadrën rinore të FC Sursee dhe në verën e vitit 2004, ai nënshkroi kontratë pesë vjeçare për Luzernin.[7] Pas tre viteve në skuadrat e tyre rinore, ai u ble nga Grasshopper, dhe më 26 prill 2009, ai debutoi në Superligën Zvicrane kundër Neuchâtel Xamax.[8] Në janarin e vitit 2010, ai u emërua si Lojtari i Ri i Vitit Youth Player në kantonin e Luzernit.[9]

Më 29 janar 2010, klubi italain Fiorentina nënshkroi Seferović për një tarifë prej 2.1 milionë euro.[10] Një ditë më vonë, La Viola njoftoi se marrëveshja përfundoi.[11] Më 4 gusht 2011, Seferović u huazua në klubin Neuchâtel Xamax.[12]

Më 27 janar 2012, Seferović u huazua në klubin LecceSerie A gjatë transferimit në janar.[13] Ai kaloi gjysmën e dytë të sezonit 2012–13 me Novara Calcio, duke shënuar 10 gola në 18 ndeshje. Ai shënoi tre gola kundër Livornos më 17 prill.[14]

Më 11 korrik 2013, Seferović u zhvendos në klubin spanjoll Real Sociedad me një kontratë katër vjeçare për një tarifë prej 2 milionë euro.[15][16] Ai debutoi në La Liga më 16 gusht 2013, dhe shënoi një golë kundër Getafe, duke i'a siguruar klubit fitore.[17] Katër ditë më vonë, ai shënoi golë për Real Sociedad kundër Lyon në ndeshjen e UEFA Liga e Kampionëve 2013-14.[18] Ai luajti në 24 ndeshje të ligës në sezonin e tij të parë dhe shënoi golin e tij të vetëm të ligës si zëvendësim për Carlos Vela, duke përfunduar një fitore 5-0 ndaj Osasunës më 2 nëntor.[19] Më 18 dhjetor, ai shënoi golin e tretë të Sociedad duke mposhtur Algeciras në raundin e 32-të të Copa del Rey.

Eintracht Frankfurt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 gusht 2014, Seferović u zhvendos në klubin gjerman Eintracht Frankfurt, duke nënshkruar një kontratë tre vjeçare. Klubi tha, "Ne qëllimisht zgjodhëm një lojtar të ri që tashmë ka një përvojë relativisht të lartë, por që ende ka shumë hapësirë për përmirësim".[20] Ai bëri debutimin e tij më 16 gusht, duke shënuar golë në minutën e nëntë kundër Viktoria Berlin në raundin e parë të DFB-Pokal.[21] Një javë më vonë, ai bëri debutimin e tij në Bundesliga duke shënuar golë në ndeshjen kundër SC FreiburgWaldstadion.[22] Seferović morri kartonin e dytë të verdhë më 25 tetor në ndeshjen kundër VfB Stuttgart.[23]

Seferović morri një ndalesë për tre ndeshje pasi sulmoi mesfushorin e Hertha BSC, Niklas Stark gjatë ndeshjen në Berlin. Ishte shkarkimi i gjashtë i Frankfurtit në sezonin dhe u gjobit gjithashtu një shumë të pazbuluar që u dhurua për bamirësi.[24]

Më 2 qershor 2017, Seferović nënshkroi një kontratë pesëvjeçare me kampionin portugezë Benfica.[25] Ai debutoi më 5 gusht në Supertaça Cândido de Oliveira 2017, duke filluar së bashku me Jonasin dhe duke shënuar golin e dytë në një fitore 3-1 ndaj Vitória de Guimarães.[26] Katër ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij të Primeira Liga në një fitore 3-1 kundër Braga.[27] Në tetor të atij viti, ai u vlerësua nga ish futbollisti Benfica Nuno Gomes si një lojtar i vlefshëm për ekipin.[28] Në sezonin 2017-18 me Benfica, Seferović shënoi gjashtë herë në të gjitha garat, me çdo gol që u shënua në gjysmën e parë të fushatës, pas së cilës humbi rolin e tij për të mbështetur Jonasin në Raúl Jiménez.[29][30]

Megjithë fillimin e sezonit 2018-19 si opsioni i katërt sulmues i menaxherit Rui Vitória, Seferović u bë golashënuesi më i mirë i ekipit më 11 janar 2019, nën drejtimin e Bruno Lage.[30][31] Më e rëndësishmja, në kampionatin e ligës, Seferović shënoi golin fitues në fitoren 1-0 kundër Porto.[32] Ndërkombëtarisht, ai shënoi edhe një fitues, këtë herë në një fitore 2-1 ndaj Galatasaray në raundin e 32-të në UEFA Liga Evropiane më 14 shkurt, duke ndihmuar Benfica të nënshkruajë fitoren e tyre të parë në Turqi.[31][33] Me këtë golin e tij të 17-të e përfundoi sezonin, ai përkohësisht u bë golashënuesi më i mirë në të gjitha ligat në botë në 2019, me një 10 gola.[31]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Seferović (me të bardhë) kundër austriakut Christian Fuchs në një ndeshje miqësore më 2015

Në vitin 2013, para ndeshjes mes Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Sllovenisë, Seferović pretendoi se ai dëshiroi të luaj për vendin ku prindërit e tij kanë lindur.[34] Megjithatë, ai më vonë morri një thirrje nga Zvicra, dhe debutoi në ndeshjen miqësore kundër Greqisë më 6 shkurt 2013, ku ai erdhi në 20 minutat e fundit të ndeshjes në vend të Mario Gavranović.[35]

Më 18 nëntor 2018, Seferović shënoi tri gola kundër BelgjikësUEFA Liga e Kombeve për t'u kualifikuar në finale.[36]

 1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" (PDF). FIFA. 11 qershor 2014. fq. 30. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 gusht 2017. Marrë më 25 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Seferović profile". S.L. Benfica. 10 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2021. Marrë më 21 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "ARNAVUT FUTBOLCU SEFEROVİC, AVRUPA'YA DERS VERDİ!". m.magazinduayeni.com. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2017. Marrë më 9 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Swiss striker Seferovic moves to Frankfurt". Yahoo! Sports. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 9 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Unlikely heroes of Switzerland". BBC Sport. 1 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Balkan imports hitting big time as Switzerland establish themselves as World Cup regulars". The National. 15 qershor 2014. Marrë më 21 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Haris Seferovic, der rosa Bomber!". Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2009. Marrë më 9 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Das Bild, das Seferovics Leben verändert". Basler Zeitung. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 9 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "REGIOfussball.ch – Fussball in der Region Luzern – Zentralschweiz: Haris Seferovic erhält Nachwuchspreis". Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 9 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "SPSN.com - sport.ch". www.sportalplus.com. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2013. Marrë më 9 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Acquisito Seferovic". ACF Fiorentina. 30 janar 2010. Marrë më 30 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Seferovic al Neuchatel Xamax" [Seferovic to Neuchatel Xamax]. ACF Fiorentina. 4 gusht 2011. Marrë më 4 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "U.S. Lecce". U.S. Lecce. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Seferovic, dal Novara al gol Mondiale con la Svizzera" [Seferovic, nga Novara në golën e Kupës së Botës për Zvicrën]. La Stampa. 15 qershor 2014. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "La Real Sociedad ficha a Haris Seferovic" [Real Sociedad nënshkron Haris Seferović]. Realsociedad.com. 11 korrik 2013. Marrë më 11 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ ACF Fiorentina S.p.A. bilancio (financial report and accounts) on 31 December 2012, PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.
 17. ^ "Winning start for Sociedad". Sky Sports News. 16 gusht 2013. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Seferovic, de volea, confirma que una estrella ha llegado a Anoeta". Marca. 20 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Five-star Sociedad blitz Osasuna". Sky Sports News. 2 nëntor 2013. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Transfer news: Eintracht Frankfurt sign Switzerland forward Haris Seferovic from Real Sociedad". Sky Sports News. 1 gusht 2014. Marrë më 27 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Joker Meier bringt Chancen und das 2:0 ins Spiel". kicker.de. 16 gusht 2014. Marrë më 27 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "German Bundesliga: Frankfurt make winning start". Sky Sports News. 23 gusht 2014. Marrë më 27 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Stuttgart edges Eintracht in nine-goal thriller". Fox News. 25 tetor 2014. Marrë më 27 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Drei Spiele Sperre für Seferovic" [Ndalesë në tre ndeshje për Seferović]. Frankfurter Rundschau. 27 shkurt 2017. Marrë më 3 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ ""Quero ganhar títulos com esta camisola"" ["Dëshiroj të fitoj tituj me këtë fanellë"]. S.L. Benfica. 2 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2017. Marrë më 2 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Jonas e Seferovic embalaram Benfica para a sétima Supertaça" [Jonas dhe Seferović sjellin Benfica Supertaça e tyre të shtatë]. Público. 5 gusht 2017. Marrë më 3 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Seferović: "Foi fantástico jogar no Estádio da Luz"" [Seferović: "Ishte fantastike të luaj në Estádio da Luz"]. Record. 10 gusht 2017. Marrë më 3 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Baguinho (3 tetor 2017). "Nuno Gomes acredita em Seferović e destaca jogador do Braga". O Jogo. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2017. Marrë më 3 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Seferović está na montra do Mundial e na mira de dois clubes". O Jogo. 15 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2018. Marrë më 17 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ a b Roseiro (11 janar 2019). "Seferović, a quarta opção que recusou sair e acaba a primeira volta como melhor marcador do Benfica" [Seferović, zgjedhja e katër që refuzoi të largohet dhe përfundon raundin e parë si top-golëshënuesi i Benfica]. Observador. Marrë më 16 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ a b c "Não há ninguém como Seferović em 2019" [Nuk ka asnjë si Seferović më 2019]. A Bola. 14 shkurt 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2019. Marrë më 16 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "De proscrito a herói, Seferović resolveu o clássico" [Nga i dëbuari në hero, Seferović zgjidh klasikun]. Público. 7 tetor 2018. Marrë më 16 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Águia voa em Istambul" [Shqiponja fluturon në Stamboll]. UEFA. 14 shkurt 2019. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2019. Marrë më 16 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Seferović: Čuo sam se sa Spahićem, dolazim u Ljubljanu". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Greece v Switzerland". EU-Football.info. Marrë më 15 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Football news - Haris Seferovic smashes hat-trick for Switzerland as Belgium crash out". Eurosport. 18 nëntor 2018. Marrë më 18 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)