Danel Sinani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Danel Sinani
Të dhënat personale
Emri i plotëDanel Sinani
Data e lindjes (1997-04-05) 5 Prill 1997 (24 vjeç)
Vendi i lindjesBeograd, Serbia dhe Mali i Zi
Gjatësia1,85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualF91 Dudelange
Numri9
Karriera në rini
0–2012FC Differdange 03
2012–2014RFC Union Luksemburg
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2014–2017RFC Union Luksemburg72(15)
2017–F91 Dudelange22(9)
Ekipi kombëtar
2015Luksemburgu U193(0)
2015–Luksemburgu U2111(1)
2017–Luksemburgu12(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 10 qershor 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 18 nëntor 2018

Danel Sinani (lindur më 5 prill 1997) është një futbollist profesionist luksemburgaz i cili luan si mesfushor për klubin luksemburgaz F91 Dudelange dhe kombëtaren luksemburgaze.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sinani ka luajtur futboll me klubet RFC Union Luksemburg dhe F91 Dudelange.[1][2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai bëri debutimin e tij ndërkombëtar me Luksemburgun në vitin 2017.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sinani ka lindur në Beograd, Serbi dhe Mal i Zi, nga prindër shqiptar nga Sharri i Kosovës. Në moshën 5 vjeçare, ai me familjen e tij u zhvendos në Luksemburg.[3]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e Luksemburgut të listuara të parat, kolonat e golave tregojnë rezultatin pas çdo goli të shënuar nga Sinani.[1]
Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 8 shtator 2018 Stade Josy Barthel, Luksemburg, Luksemburg Flamuri Moldavia 3–0 4–0 2018–19 UEFA Liga e Kombeve Grupi D
2 11 shtator 2018 Stadiumi San Marino, Serravalle, San Marino Flamuri San Marino 3–0 3–0
3 15 tetor 2018 Stade Josy Barthel, Luksemburg, Luksemburg Flamuri San Marino 2–0 3–0

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Benjamin Strack-Zimmerman. "Danel Sinani" (në anglisht). National-Football-Teams.com. Marrë më 4 janar 2019.
  2. ^ "Danel Sinani" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 4 janar 2019.
  3. ^ "Historia e Danel Sinanit, djalit nga Sharri që nuk është… shqiptar". Sport Ekspres. 5 shtator 2018. Marrë më 3 janar 2019.