Jump to content

Ricardo Quaresma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ricardo Quaresma

Quaresma më Beşiktaş
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRicardo Andrade Quaresma Bernardo
Datëlindja (1983-09-26) 26 shtator 1983 (40 vjeç)
VendlindjaLisbona, Portugalia
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1997–2001Sporting CP
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000–2003Sporting CP B15(0)
2001–2003Sporting CP59(8)
2003–2004Barcelona22(1)
2004–2008Porto114(24)
2008–2010Internazionale24(1)
2009Chelsea (Huazim)4(0)
2010–2012Beşiktaş46(8)
2013Al Ahli Dubai10(2)
2014–2015Porto42(10)
2015–2019Beşiktaş42(5)
Karriera ndërkombëtare
2000Portugalia U175(2)
2000–2001Portugalia U194(0)
2002–2006Portugalia U2121(6)
2003–Portugalia62(8)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 31 Janar 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 24 Nëntor 2016

Ricardo Quaresma (i lindur me 26 shtator 1983) është futbollist portugez i cili aktualisht luan për ekipin turk e Beşiktaş.Ai kryesisht luan në rolin e sulmuesit anësor.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporting[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ricardo Quaresma filloi karierën ne ekipin e Sportingut të Lisbonës ku pë bashklojtar kishte yllin e Real Madridit Cristiano Ronaldo . Ai në vitin 2001 fitoi kupë e Portugalisë me Sporting Lisbonën ku beri 28 paraqqitje dhe shenoi 3 gola qe doleën të jenë vendimtarë për fitimin e kupës . Ne sezonen 2002-2003 Sporting mbeti në vendin e 3-të dhe kështu filluan spekulimet për largimin e tij.

Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit në vend të 3-të të Sporting Lisbonës Quaresma u shit ne Barcelonë për 6 miljon euro .Ai luajti 10 ndeshje të gjitha si zevendesues dhe shenoi vetëm një gol derisa u lëndua keq në këmbën e djathtë .Ai shpreu qartë mos dëshirën për të qendruar me ekipin e Barcelonës kështu ai për 6 miljon euro u shit ne Porto dhe Porto ofronte edhe Decon

Porto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai kaloi shkëlqimin më të madh në karrier. me ekipin e Portos dhe cilësia e tij bëri që ai të jetë i pazevendesueshem ne klbu. Ai shenonte pothuajse gjithmonë në ndeshjet e mëdha . Ai me Porto debutoi edhe në Ligën e Kampionëve

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 1 shtator 2008 pas bisedimeve të shumta me klubit të Inter dhe Portos Quaresma nenshkroi kontratë 4 vjeqare me gjiganin italian ,ndërsa ekipi i Portos morri 18.6 miljon euro + shërbimet e lojtarit Pele Ai nuk u paraqit mirë në fanelen e Interit dhe për këtë gjë u vlersua si transfer e dështuar . Vetë trajneri Hoze Mourinho tha se është lehtë të punohet me Zlatan Ibrahimovic i cili e njeh shumë mirë këtë klub por jo edhe me Quaresman , Quaresma duhet të mësoj nga ai.Ai luajti 13 ndeshje për Inter dhe shënoi një gol të bukur ne fitoren 1:0 kunder Catanias

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai në afatin kalimtar të Dimrit u huazua ne Chelsea për të marrë experiencë por deshtoi të trgoj veten edhe ne Chelsea ai luajti 7 lojë dhe nuk shenoi asnjëherë

Rikthimi te Inter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u kthye në Inter në qershor dhe ju bashkua klubit për ndeshjet miqsore në Amerikë .Ai mori numrin 7 në fanelë pasi ishte i lirë pas pensionimit të Luis Figo

Besiktas İstanbul[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

İnteri i morr 7.3 Million Eur për Ricardo Quaresman ne ekipi Stambullit nga Besiktashin... (simboli është Shqiponia e zeza)

Kariera me Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai me kombëtare ka debutuar ne kulifikimet për Botëror 2006 Ai u inkuadrua në listën e 21 lojtarëve për kampionatin evropjan 2008 ku shenoi 3 gola .

Career statistics[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 24 prill 2013[2][3][4][5]

Skuadra Kampionati Kupa Tjetër Kontinenti Total
Sezoni Kupa Kampionati Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Portugalia Kampionati Taça de Portugal Supertaça Europa Total
2001–02 Sporting CP Primeira Liga 28 3 6 2 2 0 36 5
2002–03 31 5 2 0 1 0 4 0 36 5
Spanja La Liga Copa del Rey Supercopa Europa Total
2003–04 Barcelona La Liga 22 1 2 0 4 0 28 1
Portugalia Kampionati Taça de Portugal Tjetër[n 1] Europa Total
2004–05 Porto Primeira Liga 32 5 1 0 3 2 8 0 44 7
2005–06 29 5 4 0 6 0 39 5
2006–07 26 6 1 0 1 0 8 2 36 8
2007–08 27 8 3 1 1 0 8 2 39 11
Italia Serie A Kupa Italiane Supercoppa Europa Total
2008–09 Internazionale Serie A 13 1 0 0 0 0 6 0 19 0
Anglia Premier League FA Cup League Cup Europa Total
2008–09 Chelsea Premier League 4 0 1 0 0 0 0 0 5 0
Italia Serie A Kupa Italiane Supercoppa Europe Total
2009–10 Internazionale Serie A 11 0 0 0 0 0 2 0 13 0
Turqia Kampionati Türkiye Kupası Süper Kupa Europa Total
2010–11 Beşiktaş Süper Lig 21 3 8 3 10 5 39 11
2011–12 25 5 1 0 8 2 34 7
2012–13 0 0 0 0 0 0
United Arab Emirates Kampionati President's Cup Etisalat Cup Asia Total
2012–13 Al Ahli UAE Pro League 10 2 1 1 0 0 11 3
Total Portugalia 175 33 17 3 6 2 36 4 225 40
Spanja 22 1 2 0 4 0 28 1
Italia 24 0 0 0 0 0 8 0 32 0
Anglia 4 0 1 0 0 0 0 0 5 0
Turqia 46 8 9 3 18 7 57 14
United Arab Emirates 10 2 1 1 0 0 0 0 11 3
Karriera në total 279 43 30 7 6 2 66 11 381 63
  1. ^ Includes Supertaça Cândido de Oliveira (4 games, 1 goal), 2004 UEFA Super Cup (1 game, 1 goal) and 2004 Intercontinental Cup (1 game).

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 24 prill 2013

Kombëtarja Portugeze
Viti Ndeshje Gola
2003 1 0
2004 1 0
2005 2 0
2006 2 0
2007 12 1
2008 7 2
2009 0 0
2010 2 0
2011 5 0
2012 3 0
Total 35 3

Shpërblimet e Fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

International

UEFA European Under-17 Championship (1): 2000 Clubs

Intercontinental Cup (1): 2004 Portuguese League (4): 2001/02, 2005/06, 2006/07, 2007/08 Portuguese Cup (2): 2001/02, 2005/06 Portuguese SuperCup (3): 2002, 2004, 2006 Serie A (1): 2008/09 Individual

Portuguese Footballer of the Year (2): 2005, 2006 Portuguese Golden Ball (1): 2007

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ricardo Quaresma. Transfermarkt. Retrieved 24 April 2013.
  2. ^ Quaresma career stats. Football Database.eu. Retrieved 10 May 2013.
  3. ^ "Quaresma Turkey stats". TFF. Marrë më 24 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Quaresma Etisalat competitions stats". PLC. Marrë më 24 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "UAE current season competitions stats". UAE FA. Marrë më 24 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]