Federata e Futbollit e Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema
Themeluar më 1931
Anëtarsuar në FIFA 2006
Anëtarsuar në UEFA 2006
Kryetar
Dejan Savićević
Trainer
Branko Brnović
redaktoni kutinë


Federata e Futbollit e Malit të Zi ose FSCG (Malazezisht: Fudbalski savez Crne Gore; Cirilik: Фудбалски савез Црне Горе) është organi qeverisës i futbollitMal të Zi, me bazë në Podgoricë, me 53 klube futbolli, të ndara në tre liga.

FSCG organizon këto liga:

Gjithashtu, organizon Kombëtaren malazeze të futbollit dhe Kombëtaren malazeze të futbollit nën 21.

Hisoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Federata e Futbollit e Malit të Zi është themeluar më 8 mars 1931, nën emrin Cetinjski fudbalski podsavez ("Nënfederata e Futbollit e Cetinës") si pjesë e Federatës së Futbollit të Jugosllavisë.

Para 29 qershorit 2006, Federata e Futbollit e Malit të Zi ka qenë pjesë e Federatës së Futbollit të Jugosllavisë dhe Federatës së Futbollit të Serbisë dhe Malit të Zi. Prej asaj date, Federata malazeze u bë e pavarur. Më 30 qershor 2006, aplikoj për anëtarsim në UEFA dhe FIFA. Federata u bë pjesë e UEFA-së dhe FIFA-së më 2007.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]