Parma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parma
Italisht : Parma
Qytet
Motoja Hostis turbetur quia Parmam Virgo tuetur.
noform
Pamje nga Parma
Stema_figura
Stema
Flag of Parma.svg
Flamuri
Vendndodhja
Parma is located in Itali
Parma
Parma

Koordinatat: 44°48′0″V 10°20′0″L / 44.80000°V 10.33333°L / 44.80000; 10.33333

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilja-Romanja
Provinca Parma (PR)
Kryetari i Bashkisë Federico Pizzarotti
Partia Movimento 5 Stelle
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 260.77 km2
Lartësia 57 m (m.n.d.)
Popullsia 188,695 banorë
Dendësia 0.72 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 43100
Prefiksi 0521
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Koordinatat 44° 48′ 0″ Veri

10° 20′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.comune.parma.it


Parma (italisht Parma ose ose Pärma në dialekt) është qytetItalinë veriore, kryeqendër e provincës (rrethit) me të njëjtin emër me 188,695 banorë (2011), të cilët jetojnë në një sipërfaqe prej 260,77 km², me një dendësi 0,72 banor/km².