Stevan Jovetić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stevan Jovetić
Стеван Joвeтић

Jovetić me Malin e Zi më 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëStevan Jovetić[1]
Datëlindja2 nëntor 1989
VendlindjaTitograd, Jugosllavia
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniSulmues, Mesfushor[3]
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Monaco
Numri10
Karriera me të rinjtë
Mladost Podgorica
2004–2006Partizan
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2008Partizan51(13)
2008–2013Fiorentina116(35)
2013–2016Manchester City30(8)
2015–2016Inter Milan (huazuar)26(6)
2016–2017Inter Milan5(0)
2017Sevilla (huazuar)21(6)
2017–Monaco29(11)
Karriera ndërkombëtare
2005–2006Serbia dhe Mali i Zi U179(3)
2007Mali i Zi U192(1)
2007–2010Mali i Zi U217(2)
2007–Mali i Zi52(26)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 23:05, 7 mars 2020 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 11 tetor 2018

Stevan Jovetić (serbisht: Стеван Јоветић; shqiptohet [stêʋaːn jǒʋetitɕ]; i lindur më 2 nëntor 1989) është një futbollist që luan si sulmues për Monaco dhe ekipin kombëtar të Malit të Zi.[4]

Pozicioni i tij kryesor është një sulmues i dytë, edhe pse ai gjithashtu mund të veprojë si një mesfushor sulmues ose një anësor. Jovetić është i njohur për driblimin, aftësinë teknike dhe krijimtarinë e tij.[5] Stili i tij i lojës ka bërë që të bëhen krahasime me Roberto Baggio.[6][7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14" (në anglisht). Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2013. Marrë më 17 gusht 2013.
  2. ^ "Stevan Jovetic profile – Manchester City FC". mcfc.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2016. Marrë më 8 shtator 2020.
  3. ^ "Sky Sports Scout – Stefan Jovetic". Skysports.com (në anglisht).
  4. ^ "Serbia and Montenegro in finals" (në anglisht). UEFA.com. 31 mars 2007. Marrë më 21 shtator 2016.
  5. ^ Michael Cox (18 shkurt 2013). "Jovetic grows into the face of Fiorentina" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 11 shkurt 2016.
  6. ^ "Football: News, opinion, previews, results & live scores – Mirror Online". mirrorfootball.co.uk (në anglisht).
  7. ^ Roberta Radaelli (4 nëntor 2009). "Slowly but surely for Jovetić" (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 11 shkurt 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]