Almaty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Almaty
Kazakisht : Алматы
Qytet
Stema_figura
Emblema
Flag of Almaty.svg
Flamuri
Vendndodhja
Almaty is located in Kazakistani
Almaty
Almaty

Koordinatat: 43°16′39″V 76°53′45″L / 43.27750°V 76.89583°L / 43.27750; 76.89583

Administrimi
Shteti Flamuri Kazakistani
Rajoni Rajoni Almaty
Kryetari i Bashkisë Bauyrschan Baibek
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 682 km2
Lartësia 600-2200 m (m.n.d.)
Popullsia 1,703,500 banorë (1 janar 2016)
Dendësia 23,46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1931
Zona Kohore (UTC+6)
Kodi Postal 050000—050063
Prefiksi +7 727
Targa M dhe 02 (rajoni)
Koordinatat 43° 16′ 39″ Veri

76° 53′ 45″ Lindje

Faqja Zyrtare www.almaty.gov.kz

Almaty (Kazakisht: Алматы) është qyteti më i madh në Kazakistan, me popullsi të 1,703,500 banorëve, përmban 9% e popullsisë së vendit.

Pas pavarësisë së Kazakistanit, Almaty vazhdoi të ishte kryqyteti i saj deri në vitin 1997, kur Astana u caktua të rikthehet si kryqyteti historik.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Almaty ka klimë kontinetiale të lagësht me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Muaji më i ftohtë është janari, , −4.7 °C (24 °F) (mesatarisht), muaji më i nxehtë është korriku, 23.8 °C (mesatarisht). Moti me temperaturë më lartë se 30 °C është mesatarja për rreth 36 ditë në vit. Nuk është e pazakontë të shohësh borë ose ftohtë të parakohshme në fund të majit. Për shembull, reshjet e borës u regjistrua më 13 maj 1985, 1 maj 1989, 5 maj 1993 dhe 18 maj 1998. Për herë të fundit që ka pasur reshje të borës ishte më 17 qershor 1987.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti më i afërt është Aeroporti Ndërkombëtarë në Almaty, ndodhet 15 kilometra në verilindje.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Almaty është e binjakëzuar me:[1]

Shteti Qyteti
Flamuri Egjipti Alexandria Logo2.png Aleksandria
Flamuri Hungaria Coat of Arms of Hungary.svg Budapest
Flamuri Koreja e Jugut Coat of arms of South Korea.svg Daegu
Flamuri Turqia Stambolli
Flamuri Rusia Coat of Arms of Kazan (Tatarstan) (2004).png Kazan
Flamuri Bjellorusia Coat of arms of Minsk.svg Minsk
Flamuri Somalia Coat of arms of Somalia.svg Mogadishu[2]
Flamuri Rusia Coat of Arms of Moscow.svg Moska
Flamuri Franca Armoiries république française.svg Rennes
Flamuri Coat of Arms of Latvia.svg Riga
Flamuri Rusia Coat of Arms of the Russian Federation.svg Shën Petersburgu
Flamuri Izraeli Emblem of Israel.svg Tel Aviv
Flamuri SHBA Flag of Tucson, Arizona.png Tucson[3]
Flamuri Kina Ürümqi
Flamuri Lituania Coat of Arms of Lithuania.svg Vilnius
Flamuri Indonezia Lambang Kota Bandung.svg Bandung

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Official internet-resource of ALMATY city :: Twin-cities". Almaty.kz. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2013. Marrë më 2015-06-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ USSR and Third World, Volume 3. Central Asian Research Centre. 1973. fq. 209. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tucson Sister Cities". Interactive City Directory. Sister Cities International. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2016. Marrë më 4 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]