Enea Jorgji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Enea Jorgji (lindur më 15 gusht 1984 në Elbasan) - diplomuar pranë Fakultetit Ekonomik në Elbasan në degën e Menaxhimit. Që prej vitit 2002 është pjesë e Federatës Shqiptare të Fubollit si arbitër aktiv. Prej vitesh arbitron në Kategorinë Superiore të Shqipërisë.[1] Jorgji gjithashtu ka gjykuar edhe disa ndeshje kualifikuese të UEFA Champions League dhe UEFA Europa League, si dhe 3 finale të Superkupës së Shqipërisë dhe 1 finale të Kupës së Shqipërisë.[2][3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enea Jorgji e filloi karrierën si arbitër në Kategorinë Superiore në vitin 2009. Ndeshja e parë e tij ishte ajo midis Vllaznisë dhe Bylisit e cila përfundoi me rezultatin 0:0.

Që prej vitit 2012, Jorgji është arbitër i FIFAS[2], ndërsa në vitin 2015 ai u ngjit nga grupi i tretë në grupin e dytë të arbitrave kryesorë.[4]

Ndeshja e tij e parë ndërkombëtare ishte ajo midis FC Twente dhe UE Escale Santa Coloma e zhvilluar në vitin 2012, ndersa në vitin 2016 Enea Jorgji gjykoi ndeshjen kualifikuese të UEFA Champions League, RB Salzburg-FK Liepaja.[2]

Disa nga ndeshjet më të rëndësishme që Jorgji ka drejtuar janë:

Superkupa e Shqipërisë e vitit 2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

18 gusht 2011
20:00
Skënderbeu 0-1 Tirana
Bicaj Booked after 24 minutes 24'
Orelesi Sent off after 82' 82'
(Raporti) Balaj Scored after 63 minutes 63'
Muça Booked after 20 minutes 20'
Ahmataj Booked after 86 minutes 86'
Balaj Booked after 86 minutes 86'
Stadiumi Skënderbeu, Korçë
Pjesëmarrja: 3000

Superkupa e Shqipërisë e vitit 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

19 gusht 2012
19:00
Skënderbeu 1-2 Tirana
Plaku Scored after 52 minutes 52'
Kuli Booked after 42 minutes 42'
Arapi Booked after 46 minutes 46'
Lilaj Booked after 62 minutes 62'
(Raporti) Taku Scored after 40 minutes 40'
Radas Scored after 90 minutes 90' (autogol)
Lika Booked after 46 minutes 46'
Dushku Booked after 65 minutes 65'
Dushku Booked after 84'Sent off after 84' 84'
Taku Booked after 89 minutes 89'
Lika Booked after 90'Sent off after 90' 90'
Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë
Pjesëmarrja: 4000

Superkupa e Shqipërisë e vitit 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

18 gusht 2013
19:00
Skënderbeu 1-1 Laçi
Pejic Scored after 8 minutes 8'
Arapi Booked after 43 minutes 43'
Lilaj Booked after 63 minutes 63'
Orelesi Booked after 74 minutes 74'
Ribeiro Booked after 79 minutes 79'
Pejic Booked after 90 minutes 90'
Orelesi Booked after 95'Sent off after 95' 95'
Radas Booked after 95 minutes 95'
(Raporti) Buljan Scored after 90+3 minutes 90+3'
Zefi Booked after 20 minutes 20'
Ofoyen Sent off after 71' 71'
Ndreka Booked after 72 minutes 72'
Buljan Booked after 93 minutes 93'
Sefgjinaj Booked after 119 minutes 119'
  Penalltitë  
4-3
Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë
Pjesëmarrja: 2500

Finalja e Kupës së Shqipërisë e vitit 2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

18 maj 2014
18:00
Flamurtari 1-0 Kukësi
Abilaliaj Scored after 44 minutes 44'
Lena Booked after 37 minutes 37'
Sakaj Booked after 68 minutes 68'
Shehaj Booked after 88 minutes 88'
(Raporti) Smajli Booked after 71 minutes 71'
Hysa Booked after 72 minutes 72'
Boya Booked after 80 minutes 80'
Boya Booked after 90+1'Sent off after 90+1' 90+1'
Hallaçi Sent off after 90+4' 90+4'
Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë
Pjesëmarrja: 7000

Ndeshje kualifikuese e UEFA Champions League[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

12 korrik 2016
20:30
Red Bull Salzburg 1-0 Liepaja
Soriano Scored after 83 minutes 83' (Raporti) Dorosevs Booked after 79 minutes 79'
Gucs Booked after 90 minutes 90'
RedBull-Arena Salzburg, Salzburg
Pjesëmarrja: 6917

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Ndeshje Booked gjithsej Booked për ndeshje Sent off gjithsej Sent off për ndeshje
2009/10 11 40 3.63 2 0.18
2010/11 22 92 4.18 4 0.18
2011/12 21 98 4.66 2 0.09
2012/13 17 88 5.17 4 0.23
2013/14 31 168 5.42 6 0.19
2014/15 28 156 5.57 6 0.21
2015/16 21 89 4.24 7 0.33
2016/17 2 5 2.5 1 0.5
Gjithsej 153 736 4.81 32 0.21

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FSHF". Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 shtator 2015. Marrë më 17 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Enea Jorgji - Tranfermarkt
  3. ^ FootballDatabase.eu
  4. ^ "UEFA, Enea Jorgji ngjitet ne Grupin e Dytë të arbitrave". minuta90.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)