Nyon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nioni
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,72 km2
Popullsia 17.267 banorë (2006)
Faqja Zyrtare http://www.nyon.ch/

Nyoni është qytet në Zvicër, në kantonin Vaud.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Politika[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Edukimi[redakto | përpunoni burim]

Arti[redakto | përpunoni burim]

Simbolet[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]