Jump to content

50 Cent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
50 Cent
50 Cent më 2018
U lind në
Curtis James Jackson III

(1975-07-06) 6 korrik 1975 (49 vjeç)
Profesioni
 • Reper
 • kantautor
 • aktor
 • producent televiziv
 • rekord ekzekutiv
 • producent rekord
 • biznesmen
Vite aktiviteti1996–present[1]
OrganizataG-Unity Foundation
Works
Televizioni
Fëmijë2
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
ZhanretHip hop
Labeli
Më parë tëG-Unit
Website50cent.com

Curtis James Jackson III (Shqip: Kërtis Xheims Xhekson III; lindi më 6 korrik 1975) i njohur profesionalisht si 50 Cent, është një reper, aktor, producent televiziv dhe biznesmen amerikan. I lindur në South Jamaica, një lagje e Queens, Jackson filloi të ndiqte një karrierë muzikore në vitin 1996. Në 1999-2000, ai regjistroi albumin e tij "debutues" Power of the Dollar për Columbia Records; megjithatë, ai u godit nga nëntë plumba gjatë një të shtënash në maj 2000, duke bërë që publikimi i tij të anulohej dhe Jackson të hiqej nga etiketa. Miksi i tij i vitit 2002, Guess Who's Back? u zbulua nga reperi i Detroit Eminem, i cili nënshkroi Jackson me labelin e tij Shady Records, një gjurmë e Aftermath Entertainment dhe Interscope RecordsDr. Dre po atë vit.[3][4]

Albumi i tij debutues në studio, Get Rich or Die Tryin' (2003) u publikua me vlerësimin e kritikëve dhe sukses komercial. Duke arritur kulmin në Billboard 200, ai krijoi këngët e Billboard Hot 100-numër një "In da Club" and "21 Questions" (me Nate Dogg) dhe mori certifikimin jo të platinit nga Recording Industry Association of America (RIAA). Në të njëjtin vit, ai lançoi labelin diskografik G-Unit Records, adash i një grupi hip hop që ai formoi dy vjet më parë; Nënshkruesit fillestarë të labelit ishin anëtarët e tij, reperët e tjerë të Bregut Lindor Lloyd Banks dhe Tony Yayo. Albumi i tij i dytë, The Massacre (2005) u prit me sukses të ngjashëm dhe u mbështet nga kënga e tij e tretë numër një, "Candy Shop" (me Olivia). Ai adoptoi një qasje më të lehtë, të orientuar më tej nga tregu për albumin e tij të tretë dhe të katërt, Curtis (2007) and Before I Self Destruct (2009)-të dy u ndeshën me rënie kritike dhe komerciale - dhe synoi të kthehej në rrënjët e tij me të pestin e tij. album, Animal Ambition (2014). Që atëherë ai është përqendruar në karrierën e tij në televizion dhe media, pasi ka prodhuar ekzekutiv dhe ka luajtur në serialin televiziv Power (2014–2020), si dhe spin-off-et e tij të shumta nën kompaninë e tij G-Unit Films and Television Inc.[5]

Jackson ka shitur mbi 30 milionë albume në mbarë botën dhe ka fituar disa çmime, duke përfshirë a Grammy Award, një Primetime Emmy Award, trembëdhjetë Billboard Music Awards, gjashtë World Music Awards, tre American Music Awards dhe katër BET Awards.[6] Në karrierën e tij të aktrimit, Jackson luajti për herë të parë në filmin gjysmë-autobiografik Get Rich or Die Tryin' (2005), i cili u kritikua nga kritika. Ai u përfshi gjithashtu në filmin luftarak Home of the Brave (2006), dhe krimin thriller Righteous Kill (2008).

Jackson lindi në lagjen Queens, New York City, dhe u rrit në lagjen e saj të South Jamaica[7] nga nëna e tij Sabrina. Sabrina, një shitës droge, e rriti Jackson derisa vdiq në një zjarr kur Jackson ishte tetë vjeç.[8][9] Pas vdekjes së nënës së tij dhe largimit të babait të tij, Jackson u rrit nga gjyshërit e tij.[10]

Ai filloi të boksonte rreth moshës 11 vjeç dhe kur ishte 14 vjeç, një fqinj hapi një palestër boksi për të rinjtë vendas. "Kur nuk po vrisja kohë në shkollë, bëja një garë në palestër ose shisja crack në strip," kujtoi Jackson.[11] Ai shiti crack gjatë shkollës fillore.[12] "Unë isha konkurrues në ring dhe hip-hop është gjithashtu konkurrues ... Unë mendoj se reperët kushtëzohen si boksierët, kështu që ata të gjithë ndihen sikur janë kampionët."[13]

Çmimet dhe nominimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Albume studio

Albume bashkëpunuese

Viti Titulli Roli Shënime
2005 Get Rich or Die Tryin' Marcus "Young Caesar" Greer
2006 Jack's Law Black
Home of the Brave Spc. Jamal Aiken
2008 Righteous Kill Marcus "Spider" Smith
2009 Streets of Blood Det. Stan Johnson Video
Dead Man Running Thigo
Before I Self Destruct Clarence Jenkins Video
2010 Twelve Lionel
13 Jimmy
Caught in the Crossfire Tino
Gun Rich
Morning Glory Himself
2011 All Things Fall Apart Deon Barnes
Blood Out Detective Hardwick Video
Setup Sonny
2012 Freelancers Det. Jonas "Malo" Maldonado
Fire with Fire Lamar
2013 The Frozen Ground Pimp Clate Johnson
Escape Plan Hush
Last Vegas Himself
2014 Vengeance Black
The Prince The Pharmacy
2015 Spy Himself
Southpaw Jordan Mains
2016 Popstar: Never Stop Never Stopping Himself
2018 Den of Thieves Levi Enson Levoux
Escape Plan 2: Hades Hush
2019 Escape Plan: The Extractors Hush
2023 Expend4bles Easy
2024 Boneyard Agent Carter
2025 Den of Thieves: Pantera Levi Enson Levoux
Viti Titulli Roli Shënime
2003 Chappelle's Show Himself Episode: "The Best of Chappelle's Show Volume 1 Mixtape"
2003–05 Saturday Night Live Himself/Musical Guest Recurring Guest
2003–06 Top of the Pops Himself/Musical Guest Recurring Guest
2005–08 Access Granted Himself Recurring Guest
2005 The Life & Rhymes of... Himself Episode: "50 Cent"
The Simpsons Himself (voice) Episode: "Pranksta Rap"
2006 Flavor of Love Himself Episode: "Famous Friends and Strangeness"
2007 America's Next Top Model Himself Episode: "The Girl Who Gets Thrown in the Pool"
Diary Himself Episode: "Diary of 50 Cent"
MTV Cribs Himself Episode: "50 Cent"
2008–09 50 Cent: The Money and the Power Himself/Host Main Host
2009 Entourage Himself Episode: "One Car, Two Car, Red Car, Blue Car"
Party Monsters Cabo Himself Episode: "50 Cent"
2010 Pop Profiles Himself Episode: "50 Cent"
2011 Funk Flex Full Throttle Himself Episode: "Episode #2.1"
The X Factor Himself Episode: "Live Season Finale, Part 2 of 2"
2012 Dream Machines Himself Episode: "50 Cent's Jet Car Part 1 & 2"
The Finder Big Glade Episode: "Life After Death"
2013 MTV Cribs Himself Episode: "Retro Cribs"
Robot Chicken Gun/Himself (voice) Episode: "Eaten by Cats"
2014 Dream School Himself Recurring Guest: Season 2
2014–20 Power Kanan Stark Recurring Cast: Season 1–2, Main Cast: Season 3–6
2015 Ridiculousness Himself Episode: "50 Cent"
2016 Patti LaBelle's Place Himself Episode: "50 Cent and Naturi Naughton"
2017 Unsung Himself Episode: "Fat Joe" & "James Brown"
Martha & Snoop's Potluck Dinner Party Himself Episode: "Makin' That Dough"
50 Central Himself Main Cast
2020 For Life Cassius Dawkins Recurring Cast: Season 1, Guest: Season 2
2021 Hip Hop Uncovered Himself (voice) Episode: "Victory Lap"
2021–22 Power Book II: Ghost Kanan Stark Recurring Cast: Season 2
2022 Supreme Team Himself Episode: "Truth & Consequences"
Viti Titulli Roli Shënime
2005 50 Cent: Bulletproof Vetë ai Zëri dhe ngjashmëria
2009 50 Cent: Blood on the Sand Vetë ai Zëri dhe ngjashmëria
Call of Duty: Modern Warfare 2 Navy SEAL Vetëm zëri
 1. ^ Jason Birchmeier. "50 Cent" (në anglisht). AllMusic. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 22 nëntor 2019.
 2. ^ "50 Cent-produced TV series "The Oath" trailer debut". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2018. Marrë më 17 mars 2018.
 3. ^ "Why 50 Cent Is One Of The Greatest Of All Time". www.hotnewhiphop.com (në anglisht). 28 mars 2018. Marrë më 28 shtator 2020.
 4. ^ "50 Cent". Biography (në anglishte amerikane). Marrë më 28 shtator 2020.
 5. ^ "Starz announces it extended Curtis '50 Cent' Jackson's exclusive premium overall deal" (në anglisht). 1 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2016. Marrë më 17 tetor 2016.
 6. ^ "Five Reasons Before I Self Destruct Flopped". Vibe (në anglisht). 26 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2015. Marrë më 16 janar 2014.
 7. ^ Birchmeier, Jason. "50 Cent Biography" (në anglisht). AllMusic. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2016. Marrë më 26 qershor 2016.
 8. ^ Samuels, Allison (21 shkurt 2007). "The Flip Side of 50 Cent" (në anglisht). Newsweek via MSNBC. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2010. Marrë më 22 maj 2007.
 9. ^ Tourã (3 prill 2003). "The Life of a Hunted Man". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2011. Marrë më 5 qershor 2015. (online is excerpt only)
 10. ^ "50 Cent: Biography". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2016. Marrë më 8 shtator 2010.
 11. ^ Weiner, Jonah (August 2007). 33 Things You Should Know About 50 Cent Arkivuar 18 shkurt 2009 tek Wayback Machine. Blender. Retrieved September 30, 2007.
 12. ^ "Wegen Bidens Reichensteuer: 50 Cent unterstützt Donald Trump". FAZ.NET (në gjermanisht). ISSN 0174-4909. Marrë më 20 tetor 2020.
 13. ^ Reid, Shaheem (February 25, 2005). All Eyes on 50 Cent: The Sequel Arkivuar nëntor 23, 2014, tek Wayback Machine. MTV. Accessed May 22, 2007.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]