Jump to content

Lloyd Banks

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lloyd Banks

Christopher Charles Lloyd (i lindur në 30 prill 1982), i njohur me emrin, Lloid Banks, është një reper amerikan dhe pjesëtar i grupit G-Unit. Lindur ne Queens, ai u largua nga shkolla e mesme dhe u bashkua me grupin G-Unit ne vitin 2003 bashke me reperat 50 Cent, Tony Yayo dhe Young Buck. G-Unit nxorri dy albume, Beg for Mercy ne vitin 2003 dhe T.O.S. (Terminate on Sight) në 2008. L.Banks nxorri albumin e tij solo The Hunger More ne vitin 2004. Ai vazhdoi me albumin Rotten Apple ne 2006 dhe u largua nga Intercope Records ne 2009.

Jeta në moshe të re[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lloyd lindi në Queens, New York. Mamaja e tij ishte me origjine nga Puerto Rico kurse i ati ishte Afrikano-Amerikan. Babai i tij qëndroi shumë vjet në burg kur Lloyd ishte i ri, duke e lëne të ëmën ta rrisë atë. Lloyd shkoi në shkollën e mesme August Martin dhe u largua prej saj kur ishte 16 vjeç. Për emrin e tij si artist ai mori emrin e gjyshit te tij “Banks”. Banks u qellua 2 here ne shtator 2001, nga një sulme me arme ne lagjen e tij.

Karriera me G-Unit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tony Yayo, duke qene një raper me eksperience, u bashkua me 50 Cent ne turneun Nas Promo, turneun Cash Money dhe ne turneun Ruff Ryders. Ndërsa Banks qëndroi ne shtepi duke pritur 50 Cent dhe Tony Yayo, ai filloi të bënte rap neper lagje dhe ne rriste influencën e tij ne rruge. Ai gjithashtu krijoi këngë për mixtape. Lloyd Banks ka një reputacion te madh ne skenën mikstape.

G-Unit u krijua kur 3 shokët e fëmijërisë Lloyd Banks, 50 Cent, dhe Tony Yayo vendosen të formonin një grup. Ata takuan Young Buck kur grupi UTP erdhi në Nju Jork dhe 50 Cent degjoi Young Buck duke bere rap. Pasi 50 Cent nënshkroi kontratën me Aftermath Entertainment ata morën Young Buck në grup. Tony Yayo me vone u burgos me akuza për arme.

Kryesuar nga 50 Cent, G-Unit ndryshoi ne muzike nga muzike urbane ne gangsta rap. Ata prodhuan albume mixtape me kualitet te larte duke i dhëne diskut një veçaneri të madhe.

Gjate periudhës gusht 2005 Lloyd Banks, Young Buck, po udhëtojnë në një furgon me grupin e tyre kur furgoni u permbus pasi kaloi me drite te kuqe ne Manhatan. Oficeret thane se gjeten disa arme te karikuara ne furgon. Prokurorët I kërkuan një gjyqtari ti hidhte poshtë akuzat pas një hetimi që përcaktoi se Lloyd Banks dhe Young Buck nuk ishin në posedim të armëve. Prosecutors asked a judge to dismiss the charges after an investigation determined that neither Lloyd Banks nor Young Buck were in possession of the weapons. Keto akuza u hoqën ne 8 nëntor 2006.

Karriera Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi I pare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Hunger for More (2004)

Artikulli Kryesor : The Hunger for More

Lloyd Banks nxorri albumin e tij të parë The Hunger for More në qershor 2004. Albumi i tij doli i pari në listën Billboard me 433.000 kopje të shitura në javën e parë. Më vonë u shiten 2 milion kopje të albumit dhe ai u certifikua me çmimin plantium nga RIAA.

Dy këngë të tjera u nxorën nga The Hunger For More, "I'm So Fly" & "Karma", ku e fundit zuri vendin e 17 ne Hot 100, vendi e 9 ne klasifikimet R&B dhe vendin e 6 ne klasifikimet rap.

Albumi I dyte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli Kryesor: Rotten Apple

The Big Withdraw do të ishte albumi i dytë i Lloyd Banks. Por ky album u shfaq në internet dhe Banks e la pas dore atë. Ky album kishte 23 këngë.

Më pas Lloyd Banks filloi të punonte mbi "Rotten Apple" e cila është një loje e New York City me emrin "The Big Apple". Ai u nxorr në 10 tetor 2006. Ky album u klasifikua i treti me një shitje prej 143.000 kopje në javën e parë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli Kryesor: Lloyd Banks discography

  • The Hunger for More (2004),
  • Rotten Apple (2006)