Jump to content

Young Buck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

David Darnell Brown (lindur në 15 Mars 1981), i njohur me emrin Young Buck, është një raper Amerikan që nënshkruaj me G-Unit Records dhe Cashville Records. Young Buck është pjesëtari formues i New York City -bazuar në grupin e hip hopit G-Unit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta në moshë të re :

Young Buck filloi repin ne moshë 12-vjeçare, dhe në moshën 14 vjeç ai filloi të regjostronte kengët e tij në studio. Brian "Baby" Williams e pikasi Young Buck-un, jo shumë vonë para se ta linte shkollën, në moshën 16-vjecare, duke bërë një betejë repi dhe e bindi të nënshkruante kontratën me shtëpinë diskografike Cash Money Records. Të dy Juvenille dhe Young Buck u larguan nga Cash Money në të njëjtë kohë. Ndërsa Young Buck iu bashkua UTP Records, Juvenille po ndiqte marrëveshje të tjera. Young Buck më pas do të bashkohet me G-Unit.

G-Unit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

50 Cent I dha Young Buck-ut një rol kryesor në albumin e tij të parë dhe të suksesshëm Get Rich or Die Tryin' në kënga "Blood Hound". Pas kësaj, ai u shfaq ne albumin e parë të G-Unit, Beg for Mercy, i cili u klasifikua 2x Platinum. Young Buck më vonë realizoi albumin e tij të parë, Straight Outta Cashville, në vitin 2004, pas të cilit erdhi, Buck the World I cili doli në treg në vitin 2007.

7 prill 2008 në një intervistë me Miss Jones në New York's Hot 97', 50 Cent deklaroi që Young Buck nuk ishte më pjestar I grupit G-Unit por prap kishte kontratën me G-Unit Records.

Karriera Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Young Buck u shkarkua nga grupi, ai filloi të shajë emrin "G-Unit" në mënyra të ndryshme. Ai nxorri shumë këngë duke sulmuar jo vetëm grupin, por bashkëpuntorët e tij dhe, veçanërisht, liderin e grupit 50 Cent-in. 50 Cent dhe G-Unit gjithashtu ia ktheu me shume këngë te tjera, duke përfshirë një cast të veçantë ku 50 Cent nxorri në pah një telefonatë që e kishte regjistruar nga Young Buck, ku I kërkonte Tennessee-së falje për shumë gjëra. Pasi ndodhi kjo, Young Buck u përgjigj duke deklaruar se telefonata ishte një mashtrim, që kishte ndodhur një vit më përpara, dhe tha se vetëm policia I regjistronte telefonatat. Pas një beteje të gjate midis Young Buck dhe ish-shokëve të tij të G-Unit, grindja filloi të qetësohej, me Young Buck që deklaroi se i detyrohej për një album G-Unit Records I cili do të dilte në treg në vitin 2009, me titullin The Rehab. Në intervista të tjera, ai deklaroi se nuk kishte më probleme me 50 Cent apo G-Unit, por po vazhdonte të bënte "punën e tij". Ai deklaroi gjithashtu se ishte akoma në kontratë me G-Unit Records, që po përpiqej që ta prishte kontratën, dhe që nuk ishte më I nënshkruar te Interscope.

Cashville Records[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli Kryesor : Cashville Records

Në vitin 2006, Young Buck filloi përgatitjen për krijimin e një kompanie rekordesh të quajtur "G-Unit South". Pasi Interscope nuk do të ishte një emërtim I shpërndarë, ai nuk mund të përdorte emrin "G-Unit", dhe vendosi ti vendoste emrin "Cashville".

Pasi shumë artistë nënshkruan, përfshirë Outlaëz dhe C-Bo, u sigurua një marrëveshje meRED Distribution. Më 2009, pasi u largua nga grupi G-Unit, Young Buck filloi të bënte më shumë përpjekje për kompaninë e tij duke deklaruar se edhe pa një marrëveshje me një kompani të madhe, ai do ishte I lidhur akoma me industrinë e muzikës.

Albums[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Albumi i Parë
  • Artikulli Kryesor : Straight Outta Cashville

Pasi kishte nënshkruar me G-Unit për një vit, Young Buck nxorri albumin e tij të parë, Straight Outta Cashville, duke pasqyruar emrin e qytetit të tij, Nashville, Tennessee.

Straight Outta Cashville është klasifikuar “platinum” nga Recording Industry Associtation of America me mbi 1,1 milion shitje në ShBA dhe 2,3 milion në botë.

  • Albumi i Dytë
  • Artikulli Kryesor : Buck the World

Albumi I dytë I Young Buck, Buck the ëorld ëas u nxorr në 27 Mars, 2007. Titulli I tij është bazuar në shprehjen "F*** the world". Buck the World zuri vendin e 3 në çmimet Billboard 200 dhe vendin e 1 ne Albumet Top R&B/Hip-Hop, me 141.083 shitje në javën e parë.

Discografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Artikulli Kryesor : Diskografia e Young Buck
  • Straight Outta Cashville (2004),
  • Buck the World (2007),
  • The Rehab (së shpejti).