Radio Televizioni i Prishtinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Radio Televizioni i Prishtinës
RTP logo.svg
Transmetimi i parë 1974 (Televizion)
1945 (Radio)
Mbyllja 5 korrik 1990
Shteti Kosova Kosova
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia
Gjuha Shqip
Televizione simotra Radio Televizioni i Kosovës
Ndërtesa e RTP-së, tani e RTK-së (2005)

Radio Televizioni i Prishtinës, shkurtuar si RTP ose TVP, ishte radio televizioni i parë shqiptar i Kosovës. Ndërprerja e programeve nga ky televizion u realizua me masa të dhunshme të ndërmarra nga qeveria serbe në vitin 1990. Radio Prishtina filloi punë menjëherë pas luftës së dytë botërore më 1945Prizren, pastaj u transferua në Prishtinë. Pas luftës në Kosovë materiali dhe ndërtesat e Radio Televizionit të Prishtinës janë nën administrimin e Radio Televizionit të Kosovës.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri atëherë, i vetmi medium informativ ishte Radio Prishtina (në funksion prej vitit 1945). Do kalonin 29 vite deri kur Televizioni i Prishtinës filloi transmetimin në vitin 1974. Ndërsa u mbyll ne vitin 1990 për shkak te qeverise serbe. Pas mbarimit të luftës së Kosovës në vitin 1999, u hap rruga për themelimin e televizioneve kosovare në mënyrë të lirë. Njëri prej tyre ishte Radio Televizioni i Kosovës i cili mori vend në të njëjtën ndërtesë si ish-RTP, në rrugën "Xhemajl Prishtina" në Prishtinë.

RTP dhe masat e dhunshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Acarimi i konfliktit RTP dhe qeverisë serbe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Masat e dhunshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përjashtimi dhe burgosja e personelit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli i RTP në shoqërinë shqiptare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teknologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të vitit 1974 TVP nuk ka pasur teknologji elektronike, por i gjithë materiali për program xhirohej me teknikë filmike e mandej dërgohej në TV Beograd ku filmi zhvillohej e më vonë montohej për transmetim. Transmetimi deri më 29 nëntor 1975 bëhej nga TV Beogradi. Në verën e vitit 1974 nga Anglia pati ardhur autoreportazhi (OB Van) i parë me 4 kamera bardhë-e-zi.

Personeli udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shef i Autoparkut: Osman Abazi

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Studio e hapur, radio emision i emetuar më parë në Radio Prishtinë