Kafeneja Jonë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kafeneja Jonë - Te Oki)
Kafeneja Jonë
Kafeneja Jonë
GjiniaKomedi
Krijuar ngaShkumbin Istrefi, Mentor Shala
Luajnë
ShtetiKosovë
Gjuha në prodhimin origjinalShqip
Nr. i episodeve361
Prodhimi
Kohëzgjatja30 - 40
Kompanitë e prodhimitCMB Productions (2004-2017), 4MM Productions
Transmetimi
Transmetimi origjinalRTK (2004-2013), GjirafaVideo (2016-2017)

Kafeneja Jonë (fillimisht Kafeneja Jonë te Oki) është një serial satiriko-komik, prodhim i CMB Productions që transmetohej nga Radio Televizioni i Kosovës. Ai u krijua nga Shkumbin Istrefi dhe Mentor Shala.

Episodi i parë u transmetua në Radio Televizionin e Kosovës më 22 tetor 2004. Brenda 13 viteve sa u dha ky serial u dhanë 361 episode. Ishte një ndër serialet më të shikuara deri tani prej pas luftës. Seriali pati një ndikim masiv në kulturën popullore kosovare saqë lëshoi edhe shprehje të përditshme në publikun e gjerë.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E tërë ngjarja në këtë serial komiko-satirik zhvillohet përmbrenda një objekti të caktuar i cili është një kafene. Daljet skenike nga objekti janë të rralla e të dorës së dytë. Në këtë serial luajnë një kast aktorësh të njohur që më parë. Seriali në fillim xhirohej në një lokal tjetër.

Personazhet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Personazhi Nofka Përshkrimi
Adem Mikullovci Avni Bobaj Prindi
Axha Avni
Tarzani
Nipi i Nipit
Avniu është stërnipi i Isa Boletinit. Është njeri i drejtë dhe një prind i dashur. Nganjëherë me mendje më të madhe për si është nip i Isa Boletinit.
Fatmir Spahiu Orhan Bobaj Oki
Tullumi
Dashi
Balena
Tulla
Vidimi
Orhani është djali i Avniut, udhëheqës i kafenesë.
Ali Ahmeti Elezi Doktori
Deputeti
Doktori luan një rol të çuditshëm, sepse ndonjëherë Elezi duket sikur i çmendur. Ai punon ndonjëherë në falltore.A ma është edhe i drejtë nganjëherë (puna e tij në serial ka mbaruar pas vdekjes së tij (2011).
Donat Qosja Naim Konjufca
Naja
Shansi(Shaci)
Kapuçi (Kapuçka)
Tomli
Musteqeziu
Naimi është personi më i qetë në kafene. Furnizuesi i kafenesë me pije. Më së shumti pin 'qumësht'.
Teuta Krasniqi Saranda Ismaili Sarrojka, Saki
Safusha, Sazemra
Sarandina
Logjika
Saranda është e dashura e Bekimit, dashamirëse e artit e posaçërisht muzikës gjithashtu ështe edhe një llafazane shumë e madhe.
Leonora Mehmeti Leonita Bombonjerka
Shota
Nita është kameriere e kafenesë, ish e dashur e Labinotit dhe e Naimit.
Astrit Kabashi Bekim Qorri Bikimi
Binisoto
Binisllozo
Qorri
Bekimi është i dashuri i Sarandës, një mafioz me ndikime të mëdha si në personat tjerë ashtu edhe në politikë, me ndikim tek ministri.
Irena Cahani Ganja Tezja Gane
Ganimete
Ganja është kuzhinierja e kafenesë, tezja e Orhanit si dhe balldezka e Avnis.
Fatos Kryeziu Labinot Paqarada Kryemadhi
Koka
Kokaqe
Artisti
Shllunga
Labradori
Dangalli
Labradori
Kryemadhi është zhurma e kafenesë, ndikues përmes zhurmës dhe sjelljeve të tija jo shumë të matura. Pretendent për tu bërë artist i njohur së bashku me Sarandën. Kryemadhi është një lloj shoku i Bekimit kështu që përdorimi i emrit të Bekimit në situata të ndryshme e bën herë pas here dominant në kafene.
Gramos Gashi Nëntor Shylemaja Ministri
Plaka
Plako
Ministri është mysafir i rregullt i kafenesë, një matrapaz i shoqërueshëm dhe person i prirë për manipulime dhe shitje të vlerave shtetërore për interesa pesonale.
Naser Rafuna Muharrem Shala Meli
Melihati
Melja
Muharremi është një i ardhur nga jashtë që mendon se kafeneja është e tij, por Orhani nuk pranon. Kështu ata bëjnë një marrëveshje, që t'a mbajnë për gjysmë, por është edhe shoqja e Sarandës.
Avni Hoti Fetahu Lejtnanti Fetahu është polici i "Kafenesë sonë". Paraqet policin inkompetent dhe të korruptuar.
Shkumbin Istrefi Fekë Bobaj Fekalja
Fikrim
Feka
Ferdinando
Feka është kushëriri i Orhanit dhe Avniut i cili sa herë viziton kafenenë u çel telashe. Ai është nga fshati. E ka bërë fals diplomën e fakultetit juridik dhe e thërret veten jurist i diplomuar. Është intrigant.

Realizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dalja nga RTK dhe rigjallërimet e serialit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radio Televizioni i Kosovës, për shkak që nuk pati mundësi të mbante të drejtat televizive të serialit, më 2013 serialin e mbaroi me episodin e 336-të.

Pas kërkesës së madhe publike, Kafeneja Jonë nisi punën në një episod special një-orësh që u lëshua më 8 qershor 2016 në shërbimin e videove GjirafaVideo. Gjirafa e mbështeti serialin përgjatë atij viti, duke punuar bashkë me CMB Productions për ta gjallëruar. Nën Gjirafën, Kafeneja Jonë zgjati për 12 episoda. Fillimisht seriali ka qenë ekskluzivisht i dhënë në GjirafaVideo, pastaj 4MM Productions mori prodhimin e tij dhe Radio Televizioni 21 mori të drejtat për transmetimin e tij për disa episoda (konkretisht edhe duke huazuar njërën nga studiot e veta për xhirimin e episodit të parafundit). Seriali mbaroi më 18 qershor 2017.

U xhirua një episod nga GjirafaVideo për vitin e ri 2020, që u shfaq në T7 i ndarë në disa pjesë përgjatë natës së 31 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]