Kush do të bëhet milioner?

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kush do të bëhet milioner!
Formati Kuiz Televiziv
Moderatoret
       Veton Ibrahimi 2008-2009
       Femhi Ferati 2009-2011
       Agron Llakaj 2011-
Producent Ermir Ujkani
Kohzhatja 60 Minuta
Kanalet Telelive RTK TV Klan Alsat M
Shteti Shqipëria dhe Kosova
Vendi ku mbahet Shqipëri
Debutimi 2008-
Rekordmeni Edgar Cani , Ervis Bregu (25000 euro)

Kush do të bëhet Milioner? (shkurt: Milioneri) është një lojë kuizi i diturisë në të cilin kandidati apo konkurruesi u përgjigjet pyetjeve, përgjigjet jepen në 4 opcione prej të cilave vetëm njëra është e saktë. Milioneri në gjuhën shqipe u lancua në vitin 2008,licensuar për Shqipërin dhe Kosovën,formati në origjinal quhet Who Wants to Be a Millionaire?. Qëllimi kryesor i lojës është të zbulohet kandidati i cili do ta shfaq diturin e vet dhe të fitoj premin prej 50.000 duke iu përgjigjur sakt 15 pyetjeve. gjatë rrugetimit të premis kandidati mund ti shfrytëzoj tre ndihma50:50, telefonoi mikut dhe pyete audiencën. Kush do të bëhet milioner? transmetohet në ALSAT dhe RTK.Deri sot (2009) askush nuk i ka fituar 50'000€ në ketë emision. Deri më sot Kush do të bëhet Milioner? Është licencuar ne 118 shtete në mbarë botën duke përfshirë :SHBA, India, Japonia, Kolumbia, Kina, Venecuela, Malejzia, Australia, Rusia, Singapor, Filipine, Kazakistani, Greqia, Polonia, Gjermania, Spanja, Qipro, Izraeli, Tanzania,Turqia etj.

Kush do të bëhet Milioner? Ka thyer të gjitha rekordet në shumicën e atyre vendeve në të cilat është lëshuar licenca . Në Republiken Çeke,83 % e shikuesve u harmonizuan me seritë e para të Milionerit, në Kosovë Milioneri theu rekordin e shikueshmëris me 69%, dhe në Gjeorgji programi ka rrëzuar show –un kryesor te lajmeve “Courier” që ishte më i ndjekuri.

“Kush do të bëhet Milioner” emission i parë ishte transmetuar me 4 shtator 1998 ne ITV ne UK.Shikueshmeria e show-ut në UK është realizuar në mars 1999 kur 19.2 milion njerëz ishin duke shikuar dramën e shpalosur.

Deri me sot, formati ka fituar 65 shpërblime globale, duke përfshirë BAFTA, një Emmy dhe 7 çmime Nacionale Televizive në UK.

Top prezentuesit e mbarë botës kanë konkuruar për pozitën e paraqitjes në Kush do të bëhet Milioner? Mega ylli i Bollywoodit, Shahrukh Khan, u bë prezantuesi i versionit Hindi të ‘ Kush do të bëhet Milioner ‘? Në janar 2007.Shahrukh është më i shikuari në Indi.

Janë 77 fitues te top çmimit në mbarë botën. Kryeson Japonia me 12 pjesëmarrës të garës që kane fituar çmimin maksimal ¥10,000,000.

Fituesi I parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Xhon Karpenter, përdori xhokerin. Telefonoi shokut në pyetjen për 1 milion $ me ç`rast e thirri të atin e vet te cilit I tregoi se e dinte përgjigjen dhe se do të bëhej Milioner!

Tani janë vetëm dy prezentuese femra në mbarë botën -Dian Sastro në Indonezi dhe Meredith Viera ne SHBA.

Në Indi, seritë e dyta u lëshuan në vitin 2005 me kthimin e yllit Bollivudian si prezantues, Amitabh Bachchcan, dhe me çmim të dyfishuar në 20 milion rupi.

Në dhjetor 2006, 2waytraffic pranoi ‘ Who Wants To Be a Millionaire ‘? Dhe Celador International.

Në qershor 2008, 2waytraffic kishte fituar dhe tani është dega krejtësisht në pronë të Sony Pictures Entertainment company.

Në janar 2007, Media Kineze fitoi licencën për të prodhuar dhe transmetuar show-un kinezisht përtej shtetit. Te binet me rregullacionet lokale të versionit Who Wants To Be a Millionaire ? tiparet festohen vetëm me të gjitha fitimet të bëra si donacion për bamirësi.

Në tetor 2007, 18 muajt vijuese të pauzës , Who Wants To Be a Millionaire? e rilëshoi në Nine Network të Australisë , me “ 90 min live “ dhe format interaktiv, me një xhekpot çmim prej 5 milion $.

Show është paraqitur në shtete të shumta, duke përfshirë edhe Maqedoninë,Bullgarinë,Portugalinë,Poloninë,Hungarinë dhe Republikën Çeke, dhe version “Kiwi” do të lëshohet këtë vit.

Formati ka prodhuar lloje të edicioneve speciale në tërë botën dhe në shumë shtete, si në Britani të Madhe , Estoni, Hong Kong. Në Bullgari edicioni special hasi në pjesëmarrësit e verbër duke konkuruar njëri me tjetrin për top çmimin.

Who Wants To Be a Millionaire Junior? Ka qenë sukses i madh në Austri, Kolumbi,Gjeorgji,Hungari,Indi, Japoni, Poloni, Rumani, Singapor,Sllovaki dhe Spanjë . Fituesi i pare i top cmimit Junior ishte Ravi Mohan Saini, 14 vjeçar nga India. Në korrik 2001 ai fitoi 10,000,000 rupi, që është vendosur në grumbullimet e tij për edukim në shkallë më të lartë, të cilën shumë të parave mund të marrë vetëm pasi t’i ketë mbushur 18 vjet.

Në Kolumbi, fituesi i pare i top çmimit ishte një fëmijë në edicionin special të Junioreve.10 vjecarët kompletuan 4 çmimet për shkollat e tyre. Huan Dario Jaramillo fitoi top çmimin prej 160 milion peso për shkollën e tij.

Në tetor 2002 Gerhard Kramer u bë pjesëmarrësi i parë ne Who Wants To Be a Millionaire ?që fitoi top çmimin prej 1 milion €. Gerhard, Top çmimin në versionin e mirënjohur gjerman.

Në Lindje të mesme dhe Afrikën Veriore, fituesi i tretë i top çmimit ishte MOHAMED, një i diplomuar në Farmaci nga Palestina. Ai bëri 24 orë udhëtim prej Gazës deri në Kairo në studio dhe i kishte premtuar të dashurës së tij që nëse do të fitonte top çmimin, do t`i propozonte asaj. Pabesueshmërisht Mohamed fitoi xhekpotin dhe i propozoi asaj menjëherë si e fitoi top çmimin. Pastaj udhëtoi për në Dubai për të parë prindërit e tij të cilët nuk i kishte parë për shtatë vite!

Loja e shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë lojë ka pesëmbëdhjetë pyetje dhe ofrohen këto çmime:

 • 1. pyetje • €25
 • 2. pyetje • €50
 • 3. pyetje • €100
 • 4. pyetje • €150
 • 5. pyetje€250 (shumë e garantuar)
 • 6. pyetje • €350
 • 7. pyetje • €500
 • 8. pyetje • €650
 • 9. pyetje • €850
 • 10. pyetje€1,750 (shumë e garantuar)
 • 11. pyetje • €3,000
 • 12. pyetje • €6,000
 • 13. pyetje • €12,000
 • 14. pyetje • €25,000
 • 15. pyetje€50,000

Web Site[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.milioneri.com/