TV Klan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
TV Klan
LlojiTelevizion privat kombëtar
ShtetiShqipëria Shqipëria
Programimi
Gjuha/ëtShqip
Pronësia
PronariAleksandër Frangaj
Kanalet simotraKlan Plus
Klan Macedonia
Klan News
ABC News
Klan Radio
Klan Music
Klan Sport
Historia
Nisur25 tetor 1997
Lidhjet
Faqja zyrtarehttp://www.tvklan.al
Disponueshmëria
Tokësore
Digjital / DVBT-2

Televizioni Klan, ose thjesht TV Klan, është një televizion privat kombëtar në Shqipëri. U lancua më 25 tetor 1997 dhe u licensua nga Autoriteti i Mediave Audiovizive si kanali i parë kombëtar privat në territorin e Shqipërisë në vitin 2007.[1]

TV Klan mbulon rreth 80% të territorit të Shqipërisë dhe rreth 90% të popullsisë së vendit. TV Klan është edhe në transmetim satelitor 24 orë në satelit Eutelsat W2 në të gjithë Evropën, njëkohësisht edhe në SHBA dhe Kanada. Nga viti 2011 filloi transmetimin në HD.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

TV Klan u lançua si një sipërmarrje e përbashkët franko-shqiptare, me transmetimin e parë të transmetimit më 25 tetor 1997. Është kanali i parë televiziv privat në Shqipëri.

Në vitin 2002, ISO e vlerësoi kanalin si më të vlerësuarit në Shqipëri me 21.5% të audiencës. Që nga viti 2006, sinjali analog i kanalit mbulonte rreth 60% të territorit të Shqipërisë.

TV Klan është i njohur gjerësisht për emisionin e tij të gjatë politik Opinion, drejtuar nga Blendi Fevziu; emisione argëtuese si Këngët e Shekullit, Gjeniu i Vogël, Dance with Me, X Factor Albania, Kënga Ime, Zonë e Lirë, E Diela Shqiptare, Xing me Ermalin, Stop, Rudina, Aldo Morning Show; dhe një gamë të gjerë bashkëprodhimesh.

Që nga data 4 mars 2012, TV Klan është kanali i parë televiziv kombëtar në Evropën Juglindore dhe Shqipëri që filloi transmetimin 24 orë në HD pa tarifa shtesë për klientët. Është stacioni i parë në Shqipëri që zotëron një studio satelitore transmetimi të lajmeve.

Më 3 maj 2018, TV Klan njoftoi se kishte nënshkruar një marrëveshje për blerjen e 100% të aseteve të Art Channel, një transmetues shqiptar në Maqedoninë e Veriut. Kanali u ribrendua me emrin Klan Macedonia.

Në vitin 2020, Radio Klan u bë radiostacioni i tretë në pronësi private që mori statusin e frekuencës kombëtare në Shqipëri.

Sipërmarrjet e përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

TV Klan është një grup mediatik që përfshin Klan Plus, Radio Klan, Klan News, Klan Music, ABC dhe Klan Macedonia me seli në Maqedoninë e Veriut. Paketa e kanaleve ofrohet në Evropë përmes platformave me parapagim, Tring dhe DigitAlb, si dhe përmes aplikacionit OTT, Klani Im.

Programacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimet vetanake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Gjinia
Opinion Talk show
Gjeniu i vogël Talent show
Këngët e Shekullit Music show
Aldo Morning Show Morning show
E diela Shqiptare Sunday show
Jo vetëm mode Entertainment show
Takimi i pasditës Talk show
Euroklan News
Kënga Magjike Music awards
Zonë e Lirë Talk show
Netë vere Summer show
X Factor Albania Talent show
Kënga ime Music awards
Dance With Me Talent show
Lufta e nuseve Reality show
Stop Satiro-investigative show
Your Face Sounds Familiar Reality show
Rudina Talk show (successor to Takimi i pasditës)
Xing me Ermalin Talk show
C'est la vie Reality show
Virtuozët Talentshow
Klanifornia Comedy
Historia Ime Talk Show
Familja Game Show
Porta e Fatit Game Show
Arome Dreke Cooking
Uniko Crime Investigation
Zemër Luana nga Luana Vjollca Entertainment Show
Love Island Albania Reality show

Prodhime të huaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli origjinal Titulli shqip Vendi i prodhimit
Servant of the People Shërbëtori i popullit Ukraine
ER Emregjenca United States
Heroes Heronjtë United States
House Dr. House United States
Grey's Anatomy Anatomia e Greit United States
Lipstick Jungle Lipstick Jungle United States
CSI: NY CSI: NY United States
According to Jim Jeta sipas Xhimit United States
Californication Californication United States
Beverly Hills, 90210 Beverly Hills, 90210 United States
The Good Wife Gruaja e mirë United States
Law & Order: Special Victims Unit Ligj dhe rregull: SVU United States
Hannah Montana Hana Montana United States
Superbook Superlibri United States
South Beach South Beach United States
Gümüş Gymysh Turkey
Acı Hayat Jetë e hidhur Turkey
Menekşe ile Halil Menekshe dhe Halili Turkey
Ezel Ezel Turkey
Kuzey Güney Kuzej dhe Gynej Turkey
Aşk-ı Memnu Dashuri e ndaluar Turkey
Son Fundi Turkey
Sapna Babul Ka...Bidaai Bidaai: Lamtumirë vajzëri India
Umutsuz Ev Kadınları Shtëpiake të dëshpëruara Turkey
Kurt Seyit ve Şura Kurti dhe Shura Turkey
Kara Para Aşk Diamante dhe dashuri Turkey
Amor à Vida Duaje jetën Brazil
A Favorita E preferuara Brazil
Calle luna, Calle sol Botë të ndara Venezuela
Diriliş: Ertuğrul Ertugrul Turkey
Saraswatichandra Sarasvatiçandra India
Paramparça Fate të kryqëzuara Turkey
Kaderimin Yazıldığı Gün Një pjesë e imja Turkey
Maral Maral Turkey
Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon? Si ta quaj këtë dashuri? India
İntikam Hakmarrje Turkey
Anne Nënë Turkey
Cesur ve Güzel Xhesuri dhe e bukura Turkey
Muhteşem Yüzyıl: Kösem Sulltanesha Kosem Turkey
İçerde I infiltruari Turkey
Dil Boley Oberoi Bixhoz me Dashurinë India
Kalp Atışı Rrahje zemre Turkey
Siyah Beyaz Aşk Dashuri Bardh e zi Turkey
Payitaht: Abdülhamid Kryeqyteti Abdulhamid Turkey
Çukur Çukur Turkey
Ufak Tefek Cinayetler Vrasje të Vogla Turkey
Muhteşem İkili Dyshja fantastike Turkey
Segundo Sol Një mundësi e dytë Brazil
House of Cards Intrigat e pushtetit United States
Çarpışma Ironia e fatit Turkey
Kızım Bija Ime Turkey
Fauda Fauda Israel
Money Heist La Casa de Papel Spain
Narcos Narcos (Trafikantët) United States
Kuzgun Kuzgun (Korbi) Turkey
Muhteşem Yüzyıl Sulejmani i madhërishëm Turkey
Sen Çal Kapımı Dashuria është në ajër Turkey
Kırgın Çiçekler Lule të vetmuara Turkey

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TV KLAN (Ish MEDIA 6)". OpenCorporates.al.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]