Jump to content

Klan Radio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Klan Radio
LlojiRadio private kombëtare
ShtetiShqipëria Shqipëria
RrjetiTV KLAN
Programimi
Gjuha/ëtShqip
Pronësia
Kanalet simotraTV Klan
Klan Plus
Klan Macedonia
Klan News
ABC News
Klan Music
Klan Sport
Lidhjet
Faqja zyrtarehttp://www.radioklan.al
Disponueshmëria
Tokësore
FM 92.9 Mhz

Klan Radio (92.9 MHz FM) është një stacion radiofonik i bazuar ne Tiranë, me format muzikor dhe programativ. Klan Radio eshte pjese e grupit mediatik RTV KLAN. Në vitin 2020, Radio Klan u bë radiostacioni i tretë në pronësi private që mori statusin e frekuencës kombëtare në Shqipëri.

TV Klan u lançua si një sipërmarrje e përbashkët franko-shqiptare, me transmetimin e parë të transmetimit më 25 tetor 1997. Është kanali i parë televiziv privat në Shqipëri.

Në vitin 2002, ISO e vlerësoi kanalin si më të vlerësuarit në Shqipëri me 21.5% të audiencës. Që nga viti 2006, sinjali analog i kanalit mbulonte rreth 60% të territorit të Shqipërisë.

TV Klan është i njohur gjerësisht për emisionin e tij të gjatë politik Opinion, drejtuar nga Blendi Fevziu; emisione argëtuese si Këngët e Shekullit, Gjeniu i Vogël, Dance with Me, X Factor Albania, Kënga Ime, Zonë e Lirë, E Diela Shqiptare, Xing me Ermalin, Stop, Rudina, Aldo Morning Show; dhe një gamë të gjerë bashkëprodhimesh.

Që nga data 4 mars 2012, TV Klan është kanali i parë televiziv kombëtar në Evropën Juglindore dhe Shqipëri që filloi transmetimin 24 orë në HD pa tarifa shtesë për klientët. Është stacioni i parë në Shqipëri që zotëron një studio satelitore transmetimi të lajmeve.

Më 3 maj 2018, TV Klan njoftoi se kishte nënshkruar një marrëveshje për blerjen e 100% të aseteve të Art Channel, një transmetues shqiptar në Maqedoninë e Veriut. Kanali u ribrendua me emrin Klan Macedonia.

Në vitin 2020, Radio Klan u bë radiostacioni i tretë në pronësi private që mori statusin e frekuencës kombëtare në Shqipëri.

Tiranë 92.9
Zvërnec 102.4

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]