X Factor Albania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
X Factor Albania
I njohur siFaktori X
Krijuar ngaSimon Cowell
Prezantuar ngaAlketa Vejsiu
ShtetiShqipëri dhe Kosovë
Gjuha në prodhimin origjinalShqip
Nr. i sezoneve4
Nr. i episodeve66
Prodhimi
ProdhuesitVera Grabocka
Alketa Vejsiu
Transmetimi
Programi origjinalTV Klan
Formati i pikturës4:3 (sezoni 1)
16:9 (sezoni 2–4)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë8 janar 2012
Transmetimi origjinal1 qershor 2015
Kronologjia
Shfaqje të ngjashmeThe X Factor
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

X Factor Albania është versioni shqiptar i The X Factor, i përshtatur nga seriali origjinal në Mbretërinë e Bashkuar për të gjetur talentë të rinj të këndimit. Sezoni i parë filloi më 8 janar 2012, dhe transmetohet nga TV Klan. Juria janë: këngëtarja shqiptare nga Maqedonia Altuna Sejdiu, këngëtarja shqiptare Soni Malaj, këngëtari shqiptar Alban Skënderaj dhe kompozitori i njohur Pandi Laço. Shfaqja është prezantuar nga Alketa Vejsiu. Ajo aplikoi për të fituar të drejtat e shfaqjes së bashku me Top Channel dhe TV Klan. Syco TV ia dha asaj të drejtat, pastaj ajo shiti pjesë të të drejtave në TV Klan. Pasi humbi të drejtat e The X Factor, Top Channel fitoi të drejtat e shfaqjes së talentëve, The Voice of Albania.[1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U njoftua se do të ketë katër kategori në shfaqje, meshkuj 15 deri 23 vjeç, femra 15 deri 23 vjeç, mbi 23 vjeç dhe grupe.

Gjithashtu u njoftua se do të kishte pesë faza të konkursit. Faza e parë njihet si "Audicioni i Prodhuesve", prodhuesit e shfaqjes zgjedhin se cili nga garuesit do të ketë të drejtën e audicionit para jurisë. Tjetra, audicioni i garuesve para jurisë ku ata këndojnë së paku një këngë me instrumente ose A Capella. Faza e tretë e konkursit është Bootcamp, ku nga mijëra garues kanë mbetur vetëm 150. Faza e katërt përfshin "Vilat e jurive", ku vetëm 32 garues, 8 për kategori do të luftonin për vendin e tyre në shfaqjet live. Dhe faza e fundit e konkursit do të ishte shfaqjet Live, ku katër garues për kategori do ta bëjnë atë.[2]

Në shfaqjen e parë live publiku nuk mund të votonte ose të merrte një vendim. Në shfaqjen e dytë live dhe në vazhdim, vetëm publiku kishte të drejtë të votojë dhe të vendosë se cilët garues nga të gjitha kategoritë do të përfundonin në dy pjesët e poshtme. Dy garuesit me numrin më të vogël të votave do të përfundonin në dy të fundit, pastaj ata këndojnë përsëri për mbijetesë, të katër juritë do të vendosnin se cilin garues duan ta eleminojnë. Nëse njëri prej jurive ka garuesin e tij ose të saj në dy të fundit, ai ose ajo zakonisht vendos për të eleminuar garuesin tjetër në dy pjesët e poshtme, kështu që vendimi i vërtetë është në duart e të dyve (nëse një juri ka dy nga garuesit në dy të fundit) tri juritë që nuk kanë garuesit e tyre në dy pjesët e poshtme. Shfaqja shkon në këtë mënyrë në shfaqjet live çdo javë një ose dy garues votohen, deri në finalen e madhe të dhjetë qershorit kur shpallet fituesi.

Audicionet u mbajtën në qytete të ndryshme në të gjithë Shqipërinë dhe Kosovën, audicionet e prodhuesve përfshinin shumë qytete por audicionet para jurisë u mbajtën vetëm në disa. Qytetet, në të cilat u zhvilluan audicionet me juri janë Tirana, Vlora, Elbasani, Shkodra dhe kryeqyteti kosovar Prishtina. Episodi i parë transmetoi gjysmën e audicioneve të Tiranës më 8 janar. Vesa Luma nuk ishte juri në të gjitha audicionet e qytetit, ajo u zgjodh si gjyqtarja e katërt vetëm pasi të mbaronin të gjitha audicionet e qytetit. Ajo gjykoi edhe në audicionin e Shkodrës gjithashtu. Është raportuar se më shumë se 7000 persona mbajtën audicione për shfaqjen, e cila theu rekord për numrin më të madh të audicioneve në çdo shfaqje talenti në të gjithë Shqipërinë, Kosovën dhe Ballkanin.

Në faqen zyrtare në FacebookX Factor, u njoftua se shfaqja do të transmetohet për herë të parë më 8 janar 2012. Është raportuar se fituesi i shfaqjes do të nënshkruhet në labelin e famshëm Syco Music, i cili ka firmosur të tillë si Leona Lewis, One Direction, Susan Boyle, Little Mix, Cher Lloyd, Alexandra Burke, Westlife etj. Fituesja e sezonit të parë të X Factor Albania ishte Sheila Haxhiraj.

Kategoritë e jurisë dhe finalistët e tyre[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në secilin sezon, secilës juri i akordohet një kategori mentorimi dhe zgjedh katër akte për të përparuar në shfaqjet live. Kjo tabelë tregon, për secilën sezon, në cilën kategori është ndarë secila juri dhe cilat veprime i vendosi në emisionet live.

Çelësi:

     – Juria/kategoria fituese. Fituesit janë me shkrim të trashë, garuesit e eliminuar janë me shkrim të vogël.
Sezoni Pandi Laço Vesa Luma Juliana Pasha Alban Skënderaj
1 Grupet

Classic Boys

X Group

Focus

Red Roses

Mbi 23-vjeç

Lirije Rashiti

Besa Breca

Gerald Zyfi

Matilda Shushari

Femrat

Sheila Haxhiraj

Xhesika Polo

Festina Mejzini

Savjana Vjerdha

Meshkujt

Kristo Thano

Anxhelo Miho

Amarildo Shahinaj

Arianit Bellopoja

2 Pandi Laço Altuna Sejdiu Soni Malaj Alban Skënderaj
Pa limit

Kanita Suma

Egzona Ademi

Suela Malasi

Ina Torba

Rezart Saliasi

Femrat

Arilena Ara

Antonela Çekixhi

Elisa Salla

Xhina Kelmendi

Shkelqesa Sadiku

Meshkujt

Aldo Bardhi

Sardi Strugaj

Petro Xhori

Herri Beluli

Grupet

Natyral

KSAL

Soul Sisters

Foxy Ladies

3 Femrat

Enxhi Nasufi

Laura Kërliu

Arissa Rexho

Kristina Leka

Meshkujt

Ergi Dini

Leotrim Zejnullahu

Amadeo Gjura

Ademir Fresku

Grupet

Exception

Free Spirit

Nimfat

Dream Girls

Mbi 23-vjeç

Senad Rrahmani

Sarah Memmola

Mia Morina

Fatmir Durmishi

4 Pandi Laço Miriam Cani Bleona Qereti Alban Skënderaj
Grupet

Brunetts

X Roads

Mama Pop

Double F

Femrat

Edea Demaliaj

Floriana Rexhepi

Lediana Matoshi

Mirela Boka

Meshkujt

Genti Deda

Dilan Reka

Matteo Brento

Igli Zarka

Gerald Celibashi

Mbi 23-vjeç

Manuel Moscati

Alice

Ylenia Iorio

Adela Curra

Përmbledhje serie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

     Kategoria e meshkujve      Kategoria e femrave      Kategoria mbi 23vjeç/pa limit      Kategoria e grupeve

Sezoni Fillimi Fundi Fitues Vendi i dytë Vendi i tretë Juria fituese Prezantues Juritë kryesore
1
8 janar 2012 10 qershor 2012 Sheila Haxhiraj Kristo Thano Xhesika Polo Juliana Pasha Alketa Vejsiu Pandi Laço Alban Skënderaj Juliana Pasha Vesa Luma
2
28 tetor 2012 31 mars 2013 Arilena Ara Aldo Bardhi Natyral Altuna Sejdiu Altuna Sejdiu Soni Malaj
3
15 shtator 2013 23 shkurt 2014 Ergi Dini Senad Rrahmani Sarah Memmola Altuna Sejdiu
4
5 janar 2015 1 mars 2015 Edea Demaliaj Genti Deda Dilan Reka Miriam Cani Miriam Cani Bleona Qereti

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]