Miriam Cani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Miriam Cani
Miriam Cani (cropped).jpg
Të dhëna
Emri i lindjesMiriam Cani
Data e lindjes30 maj 1985
PrejardhjaFlag of Albania.svg Elbasan, Shqipëria
ZhanretPop, R'n'B, Soul
ProfesionetKëngëtare
Vitet aktive2003 - deri tani
Faqja e internetitmiriamcani.de

Miriam Cani lindi me 30 maj 1985Elbasan, Shqipëri.Në moshën gjashtë vjeçare, ajo u bashkua me familjen e saj në Heidelberg, Gjermani. Ajo është ish-anëtare e grupit Preluders.

Cani ishte gjyqtare në The Voice of Albania për dy sezonet e para (2011-2013). Ajo ishte gjithashtu gjyqtare në sezonin e katërt të X Factor Albania, në vitin 2015. Që nga viti 2017, ajo do të jetë gjyqtare në The Voice Kids Albania.

Popstars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2003, Miriam Cani së bashku me 13 pjesëmarrës të tjerë provuan për një spot në versionin gjerman të emisionit Popstars dhe në fund u votua si një nga fituesit dhe u bë anëtare e grupit të vajzave Preluders.[1] Cani bëri shfaqjen e parë televizive në Gjermani në vitin 1993 në shfaqjen "Interaktiv".[2] Ajo mori pjesë në musical "Hair" në Gjermani dhe në musical "Çikago" në Shqipëri, ku luajti rolin kryesor Roxie Hart. Si një pritë televizive ajo priti në Gjermani Jamba TV Clip Clash dhe Eclips. Ajo këndoi në Night FilmHarmonic në Gjermani, dhe gjithashtu performoi solon e saj Bring the RainFernsehgarten.

Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo priti finalen kombëtare shqiptare për Eurovision Song Contest 2010.[3] Cani ka marrë pjesë në finalen kombëtare shqiptare për Eurovision Song Contest 2011 në Gjermani me këngën "Ende ka shpresë" në një duet me këngëtarin Alban Skënderaj, tani burrin e saj.[4]

Discografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2005: Shko
 • 2005: Belong
 • 2006: One Goal
 • 2006: Don't Surrender (feat. Alketa Vejsiu)
 • 2007: When a devil loves an angel
 • 2009: Let Me Die With You (feat. Alban Skënderaj)
 • 2010: Mos më ndal
 • 2010: Ende ka shpresë (feat. Alban Skënderaj)
 • 2011: Somebody Hurts (feat. Alban Skënderaj)
 • 2012: Përgjithmonë
 • 2013: Ti s'e di përse
 • 2013: I paprekshëm
 • 2013: Labirint
 • 2014: Shiu im
 • 2014: Bring The Rain
 • 2017: Meteor
 • 2017: Dhurata (feat. Alban Skenderaj)

Këngët e grupit Preluders:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003: Everyday Girl
 • 2003: Bal privé
 • 2003: Losing My Religion
 • 2003: Do They Know It's Christmas?
 • 2004: Hotter than You Know
 • 2004: Walking on Sunshine
 • 2004: Do You Love Me
 • 2004: Call Me, Beep Me
 • 2006: I Want Your T.I.M.E.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Preluders - Esctoday
 2. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2011-06-15. Marrë më 2010-12-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ Floras, Stella (25 nëntor 2009). "Albania:Big names to participate in Festivali i Këngës 48". Esctoday. Arkivuar nga origjinali më nëntor 28, 2009. Marrë më 25 dhjetor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Esctoday Eurovision Ende ka shpresë