Jump to content

Hajdelberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Heidelberg)
Hajdelberg
Stema zyrtare e Hajdelberg
Popullsia
 • Gjithsej142,993 (31, 12, 2.006)
{{{postal_code_type}}}
69115–69126 (nr.vjetër: 6900)
Faqja zyrtarewww.heidelberg.de

Hajdelberg (gjer. Heidelberg ) [ˈhaɪdəlbɛʁk] është një qytet i madhë pranë lumit Neckar në pjesën jugperëndimore të Gjermanisë, jo fort larg bashkimit të lumenjëve Rhein dhe Neckar. Është i njohur për universitetin më të vjetër në territorin e gjermanisë, që tërheq shkencëtar nga e gjithë bota, dhe me çarshinë dhe rrënojat e kalasë mesjetare është një vend mjaft atraktiv për turistët prej anë e mbanë botës.

Qyteti i ka 150.000 banorë, dhe radhitet i pesti qytet më i madh në Baden-Vyrtemberg. Është poashtu qytetet i pavarur dhe njëkohësisht qendër e qarkut Rhein-Neckar. Rajoni i dendur Rhein-Neckar, në të cilin perkrah qytetit Heidelberg gjendet edhe qytetet e mëdha Mannheim dhe Ludwigshafen, konsiderohet si qendër metropolitane.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]