Simon Cowell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Simon Cowell
Cowell in 2011
U lind në
Simon Phillip Cowell

Londër, Angli
Profesioni
 • Personalitet televizioni
 • sipërmarrës
 • bisnesmen
 • menaxher telvizioni
 • ekzekutiv rekordesh
Vite aktiviteti1980–deri tani
Televizioni
Bashkëshort/ëtLauren Silverman
(2013–deri tani, i fejuar)
Fëmijë1
Të afërmNicholas Cowell (vëllai)
Tony Cowell (gjysëm vëllai)

Simon Phillip Cowell ( /ˈ k aʊ əl / ; lindur më 7 tetor 1959) është një personalitet televiziv anglez, sipërmarrës dhe ekzekutiv diskografik. Ai ka gjykuar në seritë e konkursit të talenteve televizive britanike Pop Idol (2001–2003), The X Factor UK (2004–2010, 2014–2018) dhe Britain's Got Talent (2007–tani), dhe seritë amerikane të konkursit të talenteve televizive American Idol (2002–2010), The X Factor US (2011–2013) dhe America's Got Talent (2016–tani). Cowell është themeluesi dhe pronari i vetëm i kompanisë britanike të argëtimit Syco .

Pas disa sukseseve në vitet 1980 dhe 1990 si producent diskografik, zbulues talentesh dhe konsulent në industrinë e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar, Cowell u bë i njohur publikisht në 2001 si gjyqtar në Pop Idol, një shfaqje të cilën ai dhe krijuesi i saj Simon Fuller e prezantuan me sukses tek ITV kontrolluesja e Entertainment ,Claudia Rosencrantz . Ai më pas krijoi ekskluzivitetet e X Factor dhe Got Talent të cilat janë shitur në mbarë botën. Në 2004 dhe 2010, Time e quajti Cowell një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë. [2] [3] Në vitin 2008, The Daily Telegraph e renditi atë të gjashtin në listën e tyre të "100 njerëzve më të fuqishëm në kulturën britanike". [4] Në të njëjtin vit, ai mori Çmimin Special të Njohjes në Çmimet e Televizionit Kombëtar . [5] Në çmimet televizive të Akademisë Britanike të vitit 2010, Cowell mori çmimin special BAFTA për "kontributin e tij të jashtëzakonshëm në industrinë e argëtimit dhe për zhvillimin e talenteve të reja". [6] Në vitin 2018, ai mori një yll në Hollywood Walk of Fame në kategorinë televizive. [7]

Cowell shpesh bën komente të prera dhe të diskutueshme si gjyqtar i muzikës televizive dhe shfaqjeve të talenteve, duke përfshirë fyerje dhe thumbe për konkurrentët dhe aftësitë e tyre të të kënduarit. Ai ndërthur aktivitete si në industrinë e televizionit ashtu edhe në atë të muzikës. Cowell ka prodhuar dhe promovuar këngë dhe albume të suksesshme për akte të ndryshme regjistrimi, të cilat ai i ka nënshkruar dhe ka marrë nën krahun e tij, duke përfshirë Little Mix, James Arthur, Labrinth, Leona Lewis, Fifth Harmony, Il Divo, Olly Murs, Noah Cyrus, Cher Lloyd, Fleur East dhe Susan Boyle . Ai gjithashtu ka nënshkruar banda djemsh të suksesshëm si Westlife, One Direction, PrettyMuch, CNCO .

 1. ^ Mee, Emily (14 maj 2019). "Who made the Sunday Times Rich List this year?". Sky News. Marrë më 26 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Poniewozik, James (26 April 2004). "The 2004 TIME 100: Simon Cowell", Time. Retrieved 16 October 2018.
 3. ^ Cannon, Nick (29 April 2010). "The 2010 TIME 100: Simon Cowell", Time. Retrieved 16 October 2018.
 4. ^ "The 100 most powerful people in British culture". The Daily Telegraph. 9 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The 2008 National TV Awards". The Daily Telegraph. Marrë më 3 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Simon Cowell to receive BAFTA Special Award". BAFTA.org. Marrë më 26 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Simon Cowell gets star on Hollywood Walk of Fame". BBC News. Marrë më 3 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)