Jump to content

Fifth Harmony

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fifth Harmony 2013

Fifth Harmony (dikur te njohura si LYLAS dhe 1432) është një grup vajzash amerikane të formuara në sezonin e dytë të X Factor USA. Grupi qendron me anëtaret Ally Brooke Hernandez, Normani Kordei, Dinah Jane Hansen, Camila Cabello, dhe Lauren Jauregui. Ato nënshkruan një marrëveshje të përbashkët me Syco Music, pronësuar nga Simon Cowell, dhe Epic Records, inçizimet e brendit L.A Reid, pasi përfunduan në vendin e tretë pas Tate Stevens dhe Crly Rose Sonenclar në atë shfaqje.

Fifth Harmony fituan çmimin MTV’s Artist To Watch ne MTV Video Music Awards 2014[1]. Pas daljes nga X Factor, debutimi i tyre Miss Movin On kishte arritur majat ne numrin 76 ne Billboard Hot 100 dhe ishin çertifikuar Gold nga RIAA për shitjen e rreth 500,000 shkarkimeve digjitale. Debutimi i tyre EP Better Together ishte lansuar ne 2013 me pozitën e parë të javës të numrit gjashtë në Billboard 200. Pas lansimit të këngëve Boss dhe Sledgehammer (2014), dy prej të cilave u çertifikuan Gold nga RIAA për shitjen rreth 500,000 shkarkimeve digjitale, debutimi i albumit te tyre Reflection ishte lansuar ne shkurt të vitit 2015. Albumi u debutua në numrin pestë në Billboard 200, me 80,000 me njësitë e shitura në javën e parë dhe ka shitur që prej më shumë se rreth 225,000 njësi në Shtetet e Bashkuara.[2] Albumi ishte po ashtu i mbështetur nga grupi i parë kryesor që ka udhëhequr Turneun Reflection[3]. Me 1.8 milion këngë të shitura, Fifth Harmony kishin dal si pjesëmarrset më të suksesshme nga ekskluziviteti X factor USA dhe kishin qenë po ashtu brendi më me ndikim i të gjitha kohërave.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "See Fifth Harmony Melt Down Onstage After VMA Win". MTV. 24 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Taylor Swift's '1989' Spends 11th Week at No. 1 on Billboard 200 Chart". Billboard. Marrë më 11 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Fifth Harmony Kick Off Reflection Tour With Sold Out San Francisco Show!". cbslocal.com. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2015. Marrë më 11 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "10 Most Influential X Factor USA Contestants". Fox Weekly. 1 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2015. Marrë më 1 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)