Jump to content

One Direction

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
One Direction 2013

One Direction janë një grup britaniko-irlandez të formuar në X Factor UK në vitin 2010. Anetaret e grupit janë Louis Tomlinson, Liam Payne, Niall Horan dhe Harry Edward Styles dhe Zayn Malik . Ata arriten deri ne naten finale, ku edhe moren vendin e trete. One Direction më 12 nëntor 2011 kanë realizuar albumin e tyre te pare Up All Night. Me pas më 9 nëntor 2012, realizuan albumin e dytë Take Me Home ndërsa albumin e tretë Midinight Memories e nxorrën më 25 nëntor 2013. One Direction kane realizuar shume bamiresi si per shembull: Alzheimer's AssociationComic ReliefGreenpeaceMines Advisory GroupSport Relief dhe Trekstock etj.   Arritjet e tyre përfshijnë katër BRIT Awards dhe katër MTV Video Music Awards në mesin e shumë të tjerë. Sipas Nick Gatfield, kryetar dhe shef ekzekutiv i Sony Music Entertainment Mbretërinë e Bashkuar, një drejtim të përfaqësuara një 50.000.000 $ biznesi perandori deri në qershor 2012. Ata ishin shpallur 2012-të Top Artist Re nga Billboard. Sipas Sunday Times Rich List, nga prill 2013 ata kishin një pasuri të llogaritur personale të kombinuar prej 25.000.000 £ ($ 41.2m) duke i bërë ata muzikantët e dytë më të pasur në Britani të Madhe nën 30 vjeç. Pas lirimit të Midnight Memories, One Direction u bë grupi i parë në US Billboard 200 historia të ketë tre Albumet debutimin e tyre të parë në numrin një.[1] Përveç kësaj, album ishte një sukses globale, debitues në numrin një në Mbretërinë e Bashkuar albumet top dhe duke u bërë albumi më të shpejtë dhe më i madh shitjen e në 2013 në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vitin 2010, Niall Horan, Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles, dhe Louis Tomlinson moren pjesë si kandidatë solo për serinë e shtatë të konkursit televiziv britanik të këngës X Factor.[2] Ata nuk arritën të avancojnë në "Boys" në kategorinë "shtëpi gjyqtarëve", por ishin të vendosur së bashku për të formuar një grup prej pesë djemsh në Wembley Arena, në Londër, Angli, në korrik 2010, gjatë " Bootcamp " fazë të konkurrencës, në këtë mënyrë t'u kualifikuar për " Grupet " kategori.[3] Nicole Scherzinger, një gjyqtar mysafir, dhe Simon Cowell e ke pohuar se kanë dalë me idenë e formimit të grupit. Në 2013, Cowell ka thënë se ai "mori atë 10 minuta për të vënë ata së bashku si një grup". Më pas, grupi u bashkua për dy javë për t'u njohur me njëri-tjetrin dhe për të praktikuar. Styles doli me emrin One Direction. Për këngën e tyre kualifikuese në " shtëpitë e gjyqtarëve " , dhe këngën e tyre të parë si një grup, One Direction këndoi një version akustik të "Torn". Cowell më vonë komentoi se performanca e tyre e bindi atë se ata " kishin besim , kënaqësi , si një bandë e miqve , dhe lloji i patrembur si. " Brenda katër javëve të para të tregon jetojnë , ata ishin akti i tij i fundit në konkurs . grupi i shpejt fitoi popullaritet në Britani të Madhe .

One Direction në The X Factor Live tour në 2011

One Direction përfundoi në vendin e tretë dhe menjëherë pas finales, kënga e tyre Përherë i ri , që do të ishte liruar, po ta kishin fituar The X Factor, u rrjedhur në internet. Pak kohë më pas u konfirmua se One Direction kishte është nënshkruar nga Cowell në një 2.000.000 £ Syco Records kontratë raportuar rekord. Regjistrimi për albumin e tyre debutues filloi në janar 2011, si ata fluturoi për në Los Anxhelos për të punuar me RedOne, një producent . Libri i licencuar nga One Direction: Përherë i ri (Official jonë X Factor Story ) , u botua nga HarperCollins në shkurt 2011 , më pas krye të listës Sunday Times më e mirë Shitës në të njëjtin muaj ,band djalë dhe . garuesit tjerë nga seri pjesë në X Factor Live Tour . Gjatë turneut grupi kryer për 500.000 njerëz në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar . Pasturne përfundoi në prill 2011 , grupi ka vazhduar duke punuar në albumin e tyre debutues . Regjistrimi u zhvillua në Stokholm , Londër dhe Los Angeles , si një drejtim ka punuar me prodhuesit Carl Falk , Savan Kotecha , Steve Mac , dhe Rami Yacoub , ndër të tjera .Më 25 Mars të vitit 2015 Zayn Malik u largua nga grupi duke filluar karrierën e tij solo.Kënga e tij e parë solo ishte "Pillowtalk" që u publikua me 28 Janar të vitit 2016 e albumit Mind Of Mine.Si këngë e parë solo morri shum klikime për shum pak kohë dhe arriti të nominohej për videon Britaneze më të mirë por që ish-grupi i tij, One Direction mbizotëruan përsëri me këngën "History" nga albumi "Made In The A.M"

  1. ^ "One Direction top 2013 global album chart". BBC News (në anglisht). BBC. Marrë më 2 gusht 2014.
  2. ^ Kelly, Kristy (26 korrik 2011). "Nicole Scherzinger: 'I did Simon Cowell a favour with One Direction'". Digital Spy (në anglisht). UK: Hearst. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2011. Marrë më 26 korrik 2011.
  3. ^ McMahon, Kate (12 korrik 2010). "Cheryl Tweedy cancels X Factor Boot Camp and V Festival appearances". The Daily Mirror (në anglisht). Trinity Mirror. Marrë më 12 korrik 2010.