Bleona Qereti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bleona Qereti
Bleona Qereti.jpg
Informacione
EmriBleona Qereti
Lindja14 Maj 1979
PrejardhjaTirana
ZhanriPop
Profesion(e)Këngëtare
LabeliTHEBLEONAIRE
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv1991-2016
Bashkëpunim(e) meTimbaland
Webfaqja
iambleona.com


Bleona Qereti, e njohur profesionalisht si Bleona, është një këngëtare, ndërmarrëse dhe aktore shqiptare-amerikane.[1] Që nga viti 2009, Bleona ka banuar në Shtetet e Bashkuara, ku ajo ka punuar me prodhues të tillë si Timbaland, Rodney Jerkins, dhe fituesi i çmimeve Grammy, David Foster.[2] Ajo ka publikuar disa teke, të tilla si "Show Off", "Fuck You I'm Famous", "Take You Over", "Pa You" dhe "Pass Out", kjo e fundit bashkë-prodhoi nga Timbaland. Më 10 shtator 2013 ajo publikoi teken "Take It Like A Man".[3] Në shkurt të vitit 2019, ajo zbarkoi numrin e parë të saj në tabelën e Këngëve të Klubit të Valleve Billboard me "Unë nuk kam nevojë për dashurinë tënde".[4]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Spotlight On Bleona" (në anglisht). Billboard. Marrë më 24 janar 2015.
  2. ^ "Bleona Qereti" (në anglisht). Rushdiemedia.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 prill 2015. Marrë më 25 janar 2015.
  3. ^ "About Bleona" (në anglisht). MTV. Marrë më 25 janar 2015.
  4. ^ "Dance Club Songs – February 16, 2019". Billboard (në anglisht). 11 shkurt 2019. Marrë më shkurt 11, 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]