Jump to content

Radio Televizioni Dukagjini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Radio Televizioni Dukagjini
LlojiTransmetues privat komercial
ShtetiKosovë
SelitëShkabaj, Kosovë
Programimi
Gjuha/ëtShqip
Përmasa e figurës16:9
Pronësia
PronariEkrem Lluka
PrindiDukagjini Group
Njerëzit kyçDardan Belegu (drejtor)[1]
Aksionarë:
Edita Doli Muhaxhiri
Dardan Belegu
Ermal Panduri[2]
Kanalet simotraRadio Dukagjini
Lidhjet
Faqja zyrtarehttps://dukagjini.com

Radio Televizioni Dukagjini (njohur edhe si RTV Dukagjini ose thjesht Dukagjini) është një transmetues privat kombëtar në Kosovë. I themeluar në shtator të vitit 2001 (dy vite pas Radio Dukagjinit), ai filloi si një transmetues lokal i qytetit të Pejës. Gjatë vitit 2015, Dukagjini filloi kalimin në transmetim HD, si dhe transformimin e tij në kanal gjeneralist duke tërhequr një publik më të gjerë anë e mbanë Kosovës.

Televizioni është pronë e Grupit Dukagjini.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TV DUKAGJINI". Baza e të Dhënave e Mediave Audiovizuale të Kosovës. Komisioni i Pavarur i Mediave.
  2. ^ "Radio Televizioni Dukagjini SH.P.K." Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës. Arkivuar nga origjinali më 2023-01-06. Marrë më 2023-01-07.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]