Këshilli Evropian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Këshilli i Evropës

Këshilli Evropian (Anglisht: European Council - joformalisht EUCO) është një organ kolektiv që përcakton drejtimin dhe përparësitë e përgjithshme politike të Bashkimit Evropian. Ai përfshin krerët e shteteve ose qeveritë e shteteve anëtare të BE-së, së bashku me Presidentin e Këshillit Evropian dhe Presidentin e Komisionit Evropian. Përfaqësuesi i Lartë i Unionit për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë merr pjesë gjithashtu në takimet e tij. [1] Themeluar si një samit joformal në vitin 1975, Këshilli Evropian u zyrtarizua si një institucion vetëm në vitin 2009 pas hyrjes në fuqi të Traktatit të Lisbonës . Presidenti i saj aktual është Donald Tusk, ishkryeministri i Polonisë . Charles Michel, kryeministri aktual belg është President i Zgjedhur, në detyrë nga 1 dhjetori i vitit 2019. [2] [3] [4] [5] [6]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wessels, Wolfgang: The European Council. Palgrave Macmillan, Basingstoke 2016, ISBN 978-0-333-58746-1.
 • Stäsche, Uta: Die Entscheidungsproduktivität des Europäischen Rates. Rechtliche und empirische Untersuchung von der Europäischen Währungsunion bis zum Vertrag von Lissabon. 1. Auflage, wvb Wissenschaftlicher Verlag, Berlin 2011, ISBN 978-3-86573-599-7 (zugleich Dissertation an der Universität Halle/Saale).
 • Kietz, Daniela & Nicolai von Ondarza: Willkommen in der Wirklichkeit. In: SWP-Aktuell. 29/2010, Stiftung Wissenschaft und Politik / Deutsches Institut für Internationale Politik und Sicherheit SWP, Berlin.
 • Pahre, Hauke: Das Recht des Europäischen Rates. Eine Untersuchung im Lichte aktueller Entwicklungen der Europäischen Union. Lang, Frankfurt am Main [u. a.] 2008, ISBN 978-3-631-58302-9 (zugleich Dissertation an der Universität St. Gallen 2008).
 • Stark, Christine. "Evolution of the European Council: The implications of a permanent seat" (PDF) (në anglisht). Dragoman.org. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 9 korrik 2007. Marrë më 12 korrik 2007.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Consolidated versions of the Treaty on European Union and the Treaty on the functioning of the European Union" (PDF) (në anglisht).
 2. ^ Art. 13 et seq of the Treaty on European Union
 3. ^ Gilbert, Mark (2003). Surpassing Realism – The Politics of European Integration since 1945 (page 219: Making Sense of Maastricht) (në anglisht). Rowman & Littlefield. ISBN 9780742519145. Marrë më 23 gusht 2011.
 4. ^ "EUROPA – The European Council: Presidency Conclusions" (në anglisht). European Commission. Marrë më 11 dhjetor 2011.
 5. ^ "EUROPA : Home of the European Council and the Council of the EU - Consilium". www.consilium.europa.eu (në anglisht). Marrë më 2017-05-07.
 6. ^ Art. 15(4) of the Treaty on European Union

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]