Jump to content

Blas Cantó

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Blas Cantó Moreno (lindur më 26 tetor 1991 në Ricote) është një këngëtar spanjoll.[1][2] Ai u ngrit në karrierë si një anëtar i grupit spanjoll Auryn. Në vitin 2017, ai filloi një karrierë solo. Albumi i tij i parë në studio, Complicado u lëshua në shtator 2018, albumi arriti numër një në Listat e Albumeve Spanjolle. Ai do ta përfaqësojë SpanjënFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam.[3]

Blas Cantó
LabeliWarner Music Spain

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000, Cantó mori pjesë në shfaqjen e talenteve të fëmijëve Veo Veo, në moshën tetë vjeç.[1][4] Më 2004, ai mori pjesë në <i id="mwHQ">Eurojunior</i>, procesi kombëtar i përzgjedhjes i organizuar nga Televisión Española (TVE) për të zgjedhur hyrjen spanjolle për Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2004. Ai përparoi në finalen kombëtare me këngën "Sentir", por humbi ndaj María Isabel, e cila vazhdoi të fitojë në finale evropiane me këngën "Antes muerta que sencilla".

Në vitin 2009, Cantó themeloi grupin e djemve Auryn së bashku me Álvaro Gango, Carlos Marco, David Lafuente dhe Dani Fernández.[1] Në vitin 2011, grupi mori pjesë në Destino Eurovisión, procesi kombëtar i përzgjedhjes i organizuar nga TVE për të zgjedhur hyrjen spanjolle për Festivalin Evropian të Këngës 2011 . Banda përparoi në tre të parët e finales kombëtare, por humbi në televotime ndaj Lucia Pérez.

Pasi nënshkroi kontratë me Warner Music Spain, Cantó publikoi këngën e parë solo "Në shtratin tënd" më 3 mars 2017, në të njëjtën ditë me finalen e Tu Cara Me Suena.[5]

Më 9 mars 2018, Cantó publikoi këngën e tij të parë solo në gjuhën spanjolle, "nol no soy yo".[6] Kënga u ngrit për të arritur një certifikim platini PROMUSICAE. Cantó lëshoi albumin e tij të parë, me titull Complicado, më 14 shtator 2018, dhe debutoi sipër grafikut të albumeve spanjolle.[7]

Më 5 tetor 2019, TVE njoftoi se Cantó do të jetë përfaqësuesi spanjoll në Festivalin Evropian të Këngës 2020.[3] Ai do të garojë me këngën "Universo".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet Pozicioni
[8]
Complicado
 • Lëshuar: 14 Shtator 2018
 • Format: Shkarkim dixhital, CD
 • Etiketa: Warner Music Spain
1
Complicados (Rishfaqet)
 • Lëshuar: 6 Shtator 2019
 • Format: Shkarkim dixhital, CD
 • Etiketa: Warner Music Spain

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet Certifikimet Albumi
[9]
"Në shtratin tënd" 2017 57 Complicado
"I dehur dhe i papërgjegjshëm" -
" Nol no soy yo " 2018 35
 • PROMUSICAE : Platinum [10]
"No volveré (A seguir tus pasos)" -
"Si ti vas" 2019 - Complicados
"Universo" 2020 -
"-" tregon një regjistrim që nuk ka shënuar ose nuk është lëshuar në atë territor.

Solo reklamuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
"Complicado" 2018 Complicado
"Dejarte ir"
(duke përfshirë Leire Martínez )
2019

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Organizata Kategoria Nominimi/puna Rezultati Ref
2017 Çmimet LOS40 të Muzikës Artist i ri i vitit Blas Cantó Kandidat/e [11]
Video e vitit "Në shtratin tënd" Kandidat/e
2018 "Nol no soy yo" Kandidat/e [12]
2019 Albumi i Vitit Complicado Kandidat/e [13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Blas Cantó". Bekia (në spanjishte evropiane). Marrë më 2019-10-05.
 2. ^ "Blas Cantó: No hemos podido disfrutar de la venta de disco, como antes". La Vanguardia (në spanjishte evropiane). 2019-08-01. Marrë më 2019-10-05.
 3. ^ a b Fuster, Luis (5 tetor 2019). "Blas Cantó will represent Spain at Eurovision 2020". Wiwibloggs (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2019. {{cite web}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Wiwibloggs" defined multiple times with different content
 4. ^ Zavala, Cristina (2019-03-26). "BLAS CANTÓ, PREPARADO PARA EL DESPEGUE Y PROTAGONISTA DE UN NUEVO LOS40 STAGE" (në spanjishte evropiane). Marrë më 2019-10-05.
 5. ^ "Blas Cantó Anuncia el Lanzamiento de In Your Bed, su Primer Single en Solitario". El Mundo (në spanjisht). Unidad Editorial. 22 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2017. Marrë më 12 janar 2019.
 6. ^ ""Él no soy yo", primer single en español de Blas Cantó" (në spanjishte evropiane). 2018-03-09. Marrë më 2019-10-05.
 7. ^ "Blas Cantó: «No hay que tener miedo a ser diferente»". La Verdad (në spanjishte evropiane). Europa Press. 2019-09-14. Marrë më 2019-10-05.
 8. ^ "Blas Cantó - Spanish charts portal (Albums)". spanishcharts.com (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2019.
 9. ^ "Blas Cantó - Spanish charts portal (Songs)". spanishcharts.com (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2019.
 10. ^ "Canción El no soy yo". PROMUSICAE (në spanjisht). Marrë më 5 tetor 2019.
 11. ^ "Los 40 Music Awards 2017". Los 40 (në spanjishte evropiane). Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2019. Marrë më 2019-10-05.
 12. ^ "Los 40 Music Awards 2018". Los 40 (në spanjishte evropiane). Marrë më 2019-10-05.
 13. ^ "Los 40 Music Awards 2019". Los 40 (në spanjishte evropiane). Marrë më 2019-10-05.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Miki Núñez
me këngën "La venda"
Spanja në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
'