Jump to content

James Newman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

James Richard Newman është një këngëtar dhe kantautor anglez me seli në Londër. Ai është vëllai i yllit pop John Newman.[1] Në Brit Awards 2014, Newman fitoi çmimin Brit për Kënga më e Mirë e Vitit, si bashkautor i "Waiting All Night".[2] Newman do ta përfaqësojë Mbretërinë e BashkuarFestivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën, "My Last Breath".[3]

James Newman
Instrument(et)
  • Vocals
LabeliBMG

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si artist kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Albumi
"My Last Breath" 2020 Non-album single

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "International hit-makers coming to work with Kiwi artists". Scoop News. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "LA trip for surprise Brit Award winner James Newman". Craven Herald. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "James Newman to represent United Kingdom in Eurovision 2020". BBC News. 27 shkurt 2020. Marrë më 27 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Michael Rice me "Bigger Than Us"
Mbretëria e Bashkuar në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-