Hooverphonic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hooverphonic është një grup belg që u formua në tetor 1995. Megjithëse u kategorizuan fillimisht si një grup trip-hop, ata shpejt e zgjeruan tingullin e tyre deri në atë pikë sa të mos mund të përshkruheshin më si një zhanër i vetëm, por përkundrazi përfshijnë rokun alternativ, elektronikë, elektropop, rock dhe një përzierje të të tjerëve. Banda fillimisht e quajti veten Hoover, por më vonë e ndryshuan emrin e tyre në Hooverphonic pasi zbuluan se grupe të tjera tashmë ishin duke përdorur emrin Hoover dhe për të shmangur çdo çështje ligjore me kompaninë e fshesave me korrent.

Hooverphonic
Shtëpitë diskografikePIAS
Epic Records

Ata do ta përfaqësojnë BelgjikënFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam me këngën e tyre "Release Me".[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e tanishëm

 • Alex Callier – bass guitar, keyboards, programming (1995–present)
 • Raymond Geerts – lead guitar (1995–present)
 • Luka Cruysberghs – lead vocals (2018–present)

Ish-anëtarët

 • Esther Lybeert – lead vocals (1995–1996)
 • Frank Duchêne – keyboards (1995–1998)
 • Liesje Sadonius – lead vocals (1996–1997)
 • Kyoko Bartsoen – lead vocals (1997)
 • Geike Arnaert – lead vocals (1997–2008)
 • Noémie Wolfs – lead vocals (2010–2015)

Timeline[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • A New Stereophonic Sound Spectacular (1996)
 • Blue Wonder Power Milk (1998)
 • The Magnificent Tree (2000)
 • Hooverphonic Presents Jackie Cane (2002)
 • No More Sweet Music (2005)
 • The President of the LSD Golf Club (2007)
 • The Night Before (it) (2010)
 • Reflection (2013)
 • In Wonderland (2016)
 • Looking For Stars (2018)

Përdorimi i muzikës në televizione dhe filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fête Iris në Grand Place të Brukselit, 2007

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Farren, Neil (1 tetor 2019). "Belgium: Hooverphonic to Eurovision 2020". Eurovoix. Marrë më 1 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Eliot Vassamillet
me "Wake Up"
 Belgjika në Festivalin Evropian të Këngës 
2020
Pasardhësi 
-